ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

1530 серпня під Славутою недалеко села Миньківці Хмельницької області відбулося відкриття пам’ятного знаку січневим повстанцям і їхньому командуючому Владиславу Цехонському. Повстанці, які з’їхались з усієї Волині, полягли тут в битві з російськими військами 22 травня 1863 року. На жаль, місце захоронення борців за свободу досі не знайдене.

Віддали шану героям та урочисто відкрили пам’ятний знак на місці битви Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, консул Войцех Мрозовський, голова фундації «Свобода і демократія», посол Сейму РП  Міхал Дворчик, Роберт Чижевський, професор Варшавського університету Ян Маліцький, голова Хмельницького відділення Спілки поляків України Франц Міцінський, голова Житомирської обласної СПУ Вікторія Лясковська-Щур, голова польського товариства «Кресов’яци»  Юрій Вуйцицький, голова  Славутського відділення Спілки поляків України Марія Ковальчук, духовенство,
усі небайдужі до тих трагічних подій. Ксьондз Ян Шаньця освятив хрест, і всі присутні разом помолились за душі повстанців. Світла їм пам’ять.

Урочисті заходи попередила свята меса в костелі святої Дороти.

Ехо січневого повстання

Учасники і гості конференціїУ приміщенні Славутського міського Палацу культури відбулася Міжнародна історична конференція «Ехо січневого повстання на Поділлі та Волині (1863 – 1864)». Організаторами цієї лекції патріотизму були фундація «Свобода і демократія», польське товариство «Кресов’яци» та Славутське відділення Спілки поляків України.

– Сьогоднішня зустріч має символічний характер. Адже події 150-літної давнини пов’язують нас з сучасними подіями. Як український народ вшановує тих, хто зараз захищає нашу незалежність, так і ми, представники польської меншини на Україні, прагнемо вшанувати пам’ять наших прадідів – мовила на початку конференції Марія Ковальчук, голова Відділення СПУ в Славуті.

Підчас свого виступу на конференції викладач Варшавського університету полковник Тадеуш Кшонтек звернув увагу присутніх на важливих постатей січневого повстання, наприклад, Едмунда Ружицького – одного з очільників повстанських загонів. Юлій Білейцький, лісник Хутірського лісництва, розповів як знайшов, посилаючись на розповіді рідних, і показав місця розташування табору повстанців і бойових дій в урочищі «Глинники». Секретар фундації «Свобода і демократія», історик Роберт Чижевський підкреслив, що на найвищому, найважливішому рівні, тобто рівні політичному народ об’єднує спільна пам’ять про минуле. Поляки та українці зараз, як і колись, один одному дуже потрібні. Тому необхідно шукати в нашій історії спільних моментів.

– Січневе Повстання – це велика лекція співпраці Польщі та України, – зазначив Роберт Чижевський. – Мені приємно, що в Україні на нього кажуть польське повстання. В той самий час не варто забувати, що третю частину його учасників складали українці. Такі роботи повинні мати своє продовження. Це як родинний альбом, який збираємо, щоб показувати іншим свою родину.

Краєзнавець зі Славути Петро Надуваний у своєму виступі детально представив перебіг битви.

–  По оточеним повстанцям вівся вбивчий вогонь. Запеклий бій тривав кілька годин. Капелан ксьондз Тарковський із хрестом в руках  та командир косинерів Крашевський із шаблею  повели побратимів на ворога. Московити почали вагатися і стягувати допомогу з інших точок. У цей час кавалерія під командуванням сміливого Клюковського без втрат прорвалася з оточення. Та одночасна героїчна смерть Тарковського і Крашевського викликала паніку серед повстанців і вони почали відходити. Лише особистою відвагою та рішучістю Хранецький і Цехоньський змогли згуртувати коло себе частину відділу і врятувати його від погрому. Майже 100 повстанцям на чолі з Леоном Грунбаумом вдалося вирватися з оточення і дійти до Острога.

Голова товариства «Кресов’яці» підсумував конференцію та надав слово почесним гостям. Зі словами подяки і задуми до присутніх звернулись Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, міський голова Славути Василь Сидір і заступник Хмельницької облради Віктор Адамський. Провідною думкою зустрічі залишилась надія, що в наступні роки до Миньківців приїжджатимуть небайдужі, а пам’ять про повстанців житиме в серцях поколінь.

Яна Лясковська

Юлій Білейцький, лісник Хутірського лісництва Учасники і гості конференції Секретар фундації «Свобода і демократія», історик Роберт Чижевський викладач Варшавського університету полковник Тадеуш Кшонтек 15 14 12 4 5 6 7 8 9 10 11