ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

 

11269_paderewski-kopiowanieПольська громадськість Житомира та Житомирщини схвильована і обурена ситуацією, що складається навколо встановлення в Житомирі пам’ятника нашому земляку Ігнацію Яну Падеревському, піаністу світової слави, композитору, дипломату, політичному та громадському діячу.

Протягом 2012 та 2013 років питання щодо встановлення пам’ятника І. Я. Падеревському обговорювалося на громадських слуханнях, у друкованих та інтернет-виданнях. Звернення до Житомирської міської ради підписали 36 громадських організацій та сотні приватних осіб в Україні та Польщі. Польська громада зібрала біля 4500 підписів житомирян, які підтримують встановлення пам’ятника. Його Преосвященство Петро Мальчук Арциєпископ Києво – Житомирської дієцезії Римсько – Католицької Церкви благословив встановлення пам’ятника на розі вулиць Київської та Театральної (біля костьолу св. Йоанна з Дуклі).

Питання встановлення пам’ятника було розглянуто на засіданні топонімічної комісії 14 жовтня 2013 року та виконавчого комітету Житомирської міської ради №508 від 16 жовтня 2013 року. Розташування пам’ятника на розі вулиць Київської та Театральної було узгоджено з усіма відповідними погоджувальними службами Житомирської міської ради. Відповідно було виконано архітектурну прив’язку. Тоді питання було вирішено позитивно, про що було повідомлено Генеральне Консульство Республіки Польща та громадськість міста.

Після отримання усіх дозвільних документів було розпочато реалізацію проекту. Пам’ятник І. Я. Падеревському виготовлений за кошти польської сторони. В Житомирі встановлений п’єдестал для пам’ятника на розі вулиць Київської та Театральної.

6 липня 2016 року (у переддень візиту Президента України Петра Порошенка на саміт НАТО до Варшави) на засіданні виконкому Житомирської міськради депутат міської ради С. Черняхович (ВО „Свобода”) подав пропозицію перенести пам’ятник І. Я.Падеревському на вул. Чуднівську. Рішення не було прийнято.

Дії осіб, які виступають за перенесення пам’ятника  на вул. Чуднівську, свідчать про ігнорування та зневаження засідання топонімічної комісії від 14 жовтня 2013 року та рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 16 жовтня 2013 року щодо встановлення пам’ятника І.Я. Падеревському саме на розі вулиць Театральної та Київської. Такі непродумані дії завдають шкоди міжнародному іміджу України, адже виготовлення пам’ятника здійснено коштом польської сторони. Припинення рішення щодо встановлення пам’ятника на розі вулиць Театральної та Київської буде здійснено з численними порушеннями прав громадян (не погоджено з Генеральним Консулством РП у Вінниці, польською громадою, відсутність громадського обговорення). Запропоноване нове місце для пам’ятника (вул. Чуднівська) не відповідає архітектурним нормам для встановлення пам’ятників (замала площа для розташування, відсутність архітектурної прив’язки, незручність підходів).

Варто зазначити, що ситуація, яка склалася, суперчить Договору між Україною і Республікою Польщею про добросусідство, дружні відносини і співробітництво, ратифікованою Постановою ВР № 2611-XII від 17.09.92, яким передбачено, що сторони сприятимуть політичному, економічному, екологічному, культурному, науковому, гуманітарному і правовому співробітництву між ними, зокрема, створенню, розвитку і розповсюдженню загальноєвропейських стандартів у цих галузях.  Крім того, даним Договором закріплені основні принципи відносин між країнами і наголошено на тому, що підставою для його укладення слугували позитивні складові частини багатої історії українсько-польських відносин та те, що на території обох країн з давніх часів проживають українці і поляки, і роблять суттєвий внесок  у розвиток культур обох народів, а також Європи в цілому.

Враховуючи вищенаведене, вважаємо, що ситуація навколо встановлення пам’ятника славетному поляку нашому земляку порушує норми міжнародного права і набуває загрозливого характеру, а саме: в умовах триваючої війни на Сході України, Польща виявляє найбільшу підтримку Україні в Європі. Такі дії сприяють розпалюванню неприязні між двома європейськими народами – польським і українським. Розкол між нашими братніми народами, як засвідчила історія, завжди призводив до підкорення одного і другого.

Також слід зазначити і те, що  неодноразові звернення громадськості до Житомирського міського голови були  проігноровані.

 

 

Польська громада Житомирщини

 

Голова Житомирської обласної

Спілки поляків України                                                  Лясковська – Щур В.А.