ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Uczestniczący w wyjeździe oświatowo-kulturalnym do Perły Morza Czarnego członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku zwiedzili miejsca związane z polską kulturą i historią, wzięli udział w mszy świętej i wycieczce statkiem.

Od pierwszych minut pobytu w Odessie seniorzy ulegli niezwykłemu urokowi czarnomorskiego kurortu, zanurzyli się w polskiej historii i kulturze, polskim dziedzictwie architektonicznym. Pomogła im w tym wspaniała przewodniczka Stela Michajłowa, która tak poprowadziła wycieczkę, że żytomierzanie po prostu zakochali się w tym mieście.

Seniorzy zwiedzili park Szewczenki, Bulwar Przymorski, pałac Woroncowa, ruiny XV-wiecznej twierdzy, Schody Potiomkinowskie, gmach Dumy Miejskiej, ogród miejski, sobór Przemienienia Pańskiego, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tzw. most Teściowej, ratusz i kompleks hotelowo-handlowy Pasaż.

Ten ostatni jest dziełem polskiego architekta Lwa Włodka. Początki obecności Polaków w Odessie zbiegają się z datą jej założenia. Miasto powstało w roku 1794, a już rok później przybyły tu pierwsze polskie rodziny. Pod koniec XIX wieku mieszkało tu blisko 20 tys. Polaków. Liczna polska diaspora dawała się zauważyć. W mieście istniały wówczas dwie polskie księgarnie, trzy kluby, jedną z największych aptek prowadzili Gajewski i Popowski, na początku XX wieku powstał Dom Polski.

W Odessie pracowało wielu polskich lekarzy, adwokatów, inżynierów i architektów właśnie. Prócz wymienionego Włodka działali Feliks Gąsiorowski (hotel Imperial, pałac Zenona Beliny-Brzozowskiego, willa Anatra, dom Rafałowicza, Muzeum Archeologiczne), Mikołaj Tołwiński (budynki Odeskiego Uniwersytetu Narodowego, sądu i zarządu ziemskiego), Władysław Dąbrowski (budynki szpitalne na Słobodce), Wilhelm Kabiolski (kompleksy mieszkalne, willa Pommer) czy Cezary Zieliński. Mieszkańcem, który zapisał się w historii żeglugi podwodnej i lotnictwa był inżynier, wynalazca Stefan Drzewiecki, twórca jednej z pierwszych łodzi podwodnych, która przeszła pomyślne próby na redzie w Odessie w 1878 roku.

W mieście gościli polscy pisarze: Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Jarosław Iwaszkiewicz, na zesłaniu przebywał Adam Mickiewicz, na stałe zamieszkał senator Seweryn Potocki.

Niezapomniane wrażenie wywarła na seniorach wizyta w Teatrze Opery i Baletu, w którego budowie miał swój udział Gąsiorowski. Budynek w stylu barokowym, z domieszką francuskiego rokoka i wykorzystaniem elementów włoskiego renesansu jest uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie. Dzięki niezrównanej akustyce i zachwycającemu swą architekturą wyglądowi teatr należy dziś do pierwszej dziesiątki w Europie.

Może Czarne było spokojne i zupełnie nie czarne! Odbijało się w nim niebieskie niebo i słońce, tylko wiatr nie dawał spokoju. Seniorzy oddychali pełną piersią, zażywając łagodnego morskiego powietrza.

Nie zapomnieli o mszy świętej, której przewodniczył ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej bp Stanisław Szyrokorodiuk.

Wielką atrakcją była wycieczka statkiem po morzu i możliwość wysłuchania historii o założeniu i rozwoju morskiego portu handlowego.

Wieczorem zmęczeni, ale usatysfakcjonowani uczestnicy wyjazdu, wśród których byli profesorowie, nauczyciele, lekarze, śpiewali polskie piosenki i dzielili się wrażeniami. Znakomita większość po raz pierwszy odwiedziła Odessę.

Dla osób starszych jednymi z kluczowych czynników wpływających na jakość życia są aktywność intelektualna i poczucie przynależności do polskiej wspólnoty. Wyjazd dał im możliwość kontaktu z innymi ludźmi, wzbogacenia ducha, umysłu, poznania wspólnej historii, pogłębienia kompetencji w wymiarze intelektualnym i społecznym.

Tetiana Petrowska

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.