ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą odbyły się 2 maja w Belwederze w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych, polskiej dyplomacji, organizacji polonijnych.

Podczas obchodów odbyło się uroczystoste wręczenie odznaczeń państwowych polskim osobom publicznym, aktów nadania obywatelstwa RP oraz wręczenia polskich flag państwowych przedstawicielom polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

Rozdane przez Prezydenta Andrzeja Dudy flagi pojadą tam, gdzie toczy się wojna.

– Obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, święto Flagi. Jeszcze nigdy nie było takiej uroczystości, podczas której rozdawałbym biało-czerwone flagi, które pojadą tam, gdzie toczy się wojna, gdzie obywatele Ukrainy polskiego pochodzenia walczą broniąc swojego kraju. Przekazałem te flagi, aby dały one siłę do walki, siłę do zwycięstwa, siłę do pracy na co dzień na rzecz wzmocnienia Ojczyzny po obu stronach granicy – i Ukrainę, i Białoruś i Polskę. Niech będą z wami, niech wieje ich wiatr, niech dodadzą wam siły – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował także wszystkim wyróżnionym za nadzwyczajną działaność, którą wykonują, często z narażeniem życia na terenach ogarniętych wojną. „Z całego serca za to wszystko jestem wdzięczny” – powiedział do osób wyróżnionych.

Andrzej Duda podkreślił, że „walka z rosyjskim najeźdźcą” trwa na Ukrainie. Dodał, że doszło do „inwazji na Ukrainę w celu zniszczenia tego kraju”. – Bo jest naród, który uważa, że inni powinni mu się podporządkować. „Na co my, wolny świat, jednoznacznie mówimy „nie” – powiedział Prezydent.

Małżonka Prezydenta wspomniała o spotkaniach w Rumunii i na Ukrainie.

– To było niezwykle wzruszające spotkanie, za co bardzo dziękuję. Mieliśmy również okazję spotkać się z ministrem Adamem Kwiatkowskim oraz diasporą polską USA. Dziękuję całej polskiej społeczności rozsianej po świecie za solidarność z walczącą Ukrainą. Jesteście niesamowici. Bardzo dziękuję za pomoc – powiedziała Pierwsza Dama Agatha Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama dodała również:

– Te wysokie odznaczenia państwowe są wyrazem wdzięczności, ale przede wszystkim wdzięczności za działania, których podejmujecie się, aby utrzymać polskość przy życiu i przekazać ją młodszemu pokoleniu dzieci urodzonych poza granicami Polski.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Ukrainy.