ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

XII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły odbyły się s Łomży w dniach 30 czerwca – 5 lipca 2012 roku. Honorowy patronat nad Igrzyskami Polonijnymi objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

  W rywalizacji wzięli udział młodzi sportowcy z Łotwy, Litwy, Estonii, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Reprezentacja ostatniej niemal całkowicie składała się z przedstawicieli Żytomierskiego obwodu.

  Na tegoroczną edycję przyjechało prawie 600 dzieci. Oprócz tego w Igrzyskach uczestniczyły dzieci z Polski. Na objektach sportowych Łomży odbywała się rywalizacja w 11 konkurencjach: pływaniu, lekkiej atletyce, karate, strzelectwie, piłce nożnej, zapasach, siatkówce, piłce ręcznej, koszykówce, tenisie stolowym i szachach.

  – Zawody te są nie tylko rywalizacją sportową, ale oferują młodzieży z różnych krajów i środowisk szeroko pojętą interpretacją, – uważa Prezes Żytomierskiego obwodowego Związku Polaków Wiktoria Laskowska-Szczur. Pani Prezes, która od lat opiekuje się organizacją wyjazdów do Łomży, jest przekonana, że oprócz wszystkiego, Igrzyska uczą tolerancji dla odmiennych tradycji i kultur, pozwalają nawiązać liczne kontakty, ale najważniejsze to możliwość spotkania z ojczyzną prządków.

  – Organizatorzy, a są to Oddział Stowarzyszenia „Wspolnota Polska” w Łomży i Prezydent miasta Łomży Mieczysław Czerniawski, zrobili wszystko, żebyśmy czuli się jak u siebie w domu – mówi opiekun żytomierskiej reprezentacji Oksana Tomaszewska.

  Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie roku wydelegował liczną grupę sportowców, którą stanowili uczniowie różnych szkół obwodu: pływanie – Żytomierz, siatkówka dzięwcząt – Korosteń, zapasy: Korosteń, Berdyczów i Nowograd-Wołyński, lekka atletyka: Żytomeirz, Korosteń.

  Tradycyjnie Igrzyska zostały poprzedzone Mszą Świętą w Katedrze Łomżyńskiej. Podczas otwarcia Igzysk odbyła się sztafeta 4×100 m, w której drużyny chłopców i dziewcząt z Korostenia i Żytomierza nie zostawiły żadnych szans. Za zdobyte pierwsze miejsca lekkoatletycy otrzymali wspaniały Puchar od Prezydenta Łomży.

Na wysokim poziomie był także turnej siatkówki dziewcząt. Drużyna dziewcząt (Korosteń) uplasowała się na drugim miejscu. Pierwsze i drugie miejsca także zdobyli zapasnicy (Korosteń, Berdyczów); a u pływaków (Żytomierz) – bronza.

  Uroczystość zakończenia Igrzysk uświetniły występy zespołów artystycznych z Tiumiena i Chakasji z Rosji.

  Podczas symbolicznego zamknięcia Igrzysk Prezydent Łomży zaprosił uczestników na kolejne XIII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w 2013 r. do Łomży.

  Żytomierska delegacja, która wzięła udział w XII Igrzyskach Polonijnych Młodzieży Szkolnej, składa serdeczne podziękowanie Pani Prezes Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Hance Gałązce za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałej imprezie sportowej.

  Jana Laskowska

02 03 04 05 06 07 08 09