ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Dzień 6 stycznia najczęściej bywa nazywany świętem Trzech Króli, chociaż Kościół oficjalnie używa nazwy Uroczystość Objawienia Pańskiego.

Obie nazwy są związane z tym samym wydarzeniem; przybyciem do Betlejem mędrców ze Wschodu, którzy pokłonili się Dzieciątku Jezus i przywieżli mu dary. Podczas wizytu przybywających z dalekich krajów mędrców, nazywanych też magami albo królami, Bóg ukazał się światu w osobie nowo narodzonego Jezusa – objawił się ludzkości, stąd nazwa tego święta. Trzej Królowie mieli dużą wiedzę astrologiczną. Trafili do Betlejem kierując się świetlistą jasnością – zjawiskiem widocznym na niebie, które dziś nazywamy Gwiazdą Betlejemską. Nazywa się ich magami, ponieważ umieli wyczytać z gwiazd informację o niezwykłym wydarzeniu – narodzinach Boga w ludskiej postaci. Spróbujcie sobie wyobrazić, jak szukając Syna Bożego znależli dziecko urodzone w wielkiej biedzie, w małej stajence przeznaczonej dla zwierząt. W zasadzie powinni być zdziwieni, mogliby przecież uznać, że się pomylili i trafili pod zły adres. Oni jednak dostrzegli w leżącym na sianie maluszku Boga i ofiarowali mu wspaniałe podarunki. Zobaczyli to, co niewidzialne, dlatego nazywa się ich mędrcami.

Co magowie widzieli na niebie?

Trzej Królowie wyruszyli na Zachód, ponieważ zaobserwowali niezwykle zjawisko po zachodniej stronie nieboskłonu.Według Pisma świętego zobaczyli gwiazdę, którą do dziś nazywamy Gwiazdą Betlejemską. Z badań naukowych astronomów wynika, że bardzo jasny punkt, który magowie ujrzeli na niebie, był najprawdopodobniej wyjątkowym układem planet, jaki zdarza się raz na kilkaset lat. Jowisz, Wenus i Merkury ustawiły się na niebie tak, że dla patrzących z Ziemi wyglądały jak jedna niespotykanie jasna gwiazda. Zgodnie ze starożytnymi wierzeniami oraz astrologiczną wiedzą, niezwykłe zjawiska na niebie to zapowiedż ważnych zdarzeń na Ziemi.

Ilu mędrców przybyło do Betlejem?

W Piśmie świętym nie napisano, ilu było mędrców, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Dzieciątku. Wiadomo jednak, że przywieźli oni Jezusowi trzy dary, dlatego najprawdopodobniej było ich trzech. Tak też wynika z innych ksiąg, które powstały w tamtych czasach: Kasper, Melchior i Baltazar przybyli z Indii, Persji i Arabii. To reprezentanci różnych kultur – przedstawicieli świata, którym Jezus objawił się, jako Bóg i człowiek.

Jakie dary ofiarowali Dzieciątku?

Nowo narodzony Jezus otrzymał od przybyszów ze Wschodu trzy dary: kadzidło, mirrę i złoto. Każdy z tych podarunków stanowi symbol. Kadzidło to mieszanina żywicy i różnych ziół, która podczas spalania bardzo intensywnie pachnie.Jest ono używane w świątyniach podczas obrzędów religijnych. Ten dar to symbol boskości. Podkreślał, że Dzieciątko Jezus miało boskie pochodzenie. Mirra – to rodzaj olejku zrobionego z żywicy, pochodzącej z tropikalnych drzew. Używano jej jako maści leczniczej oraz do balsamowania mumii. Ten dar – to symbol człowieczeństwa. Jezus był, bowiem jednocześnie Bogiem i człowiekiem. Złoto- to szlachetny metal i wielki skarb. Jako dar dla Jezusa, podkreślał jego królewską godność. Na pamiątkę darów Trzech Króli w niektórych krajach właśnie w tym dniu wręcza się świąteczne upominki. Taki zwyczaj zachował się do dziś w Hiszpanii.

Dlaczego piszemy kredą K+M+B i datę na drzwiach?

Na drzwiach wielu mieszkań i domów przez cały rok można zobaczyć napisane kredą litery: K, M, B rozdzielone znakiem krzyża oraz datę bieżącego roku. Wypisuje się je kredą poświęconą w święto Trzech Króli. Zgodnie ze starą tradycją napis powinien składać się z liter C, M, B – pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat, które po polsku oznacza: Niech Chrystus błogosławi ten dom, a często bywa tłumaczone: Chrystus mieszkanie błogosławi, co w polskiej wersji również tworzy skrót C+M+B. Zapisane tych liter i daty na drzwiach jest, więc symbolicznym oddaniem mieszkania lub domu pod opiekię Chrystusa na cały rok. Z czasem ludzie coraz częściej zaczęli kojarzyć te litery z inicjałami imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, dlatego spolszczono zapis, zmieniając C na K.

Jeżeli widzicie na drzwiach którąkolwiek wersję tego napisu: C+M+B lub K+M+B, znaczy to, że za tymi drzwiami mieszkają chrześcijanie.

www.zozpu.org

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.