ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

2428 października 2017 roku, wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie porządkowali groby Cmentarza Polskiego w Żytomierzu. Przez cały dzień wynosili liście, czyścili pomniki, przybliżając sobie historię rodzinnego miasta.

Cmentarz Polski jest zabytkiem architektury końca XVII wieku. Dokładna data założenia przypada na rok 1799. To jedna z najstarszych polskich nekropolii w Europie.

Akcja mobilizuje uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im . I.J. Paderewskiego ŻOZPU, pracować razem, dbając o tych, którzy odeszli, o ich wieczne miejsce spoczynku, a najważniejsze –  zachować pamięci o swoich przodkach.

Służby komunalne zabezpieczyli transport do zbierania śmieci. Zostały usunięte chore drzewa , krzewy.

Wielkie podziękowania należą się Asocjację Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, Marii Aleksandrowi Piwowarskim, Wiktorii Zubarewej oraz wszyskim za ofiarną pomoc i serce, włożone we wspólne dzieło.

2 listopada na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu zostanie odprawiona Msza święta za zmarłych oraz procesja. Wolontariusze Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalą znicze, przekazane przez Urzęd Marszałkowski województwa śląskiego i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w ramach Akcji „Zapal znicz na Kresach”.

Wiktoria Laskowska-Szczur

1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 14 15 16 18 19 20 21 23 24