ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. W dzieciństwie wierzyliśmy w cudy i bajki, przeżywaliśmy rzewnie klęski swoich ulubionych bohaterów i bardzo cieszyliśmy się z ich zwycięstwa. A czy ten niezwykły świat jest wciąż dla nas otwarty? Pewnie, że tak! Właśnie to udowodnili uczniowie Humanistycznego Gimnazjum nr 1 w Żytomierzu, Szkoły Ogólnokształcącej nr 27 w Żytomierzu, Humanistycznego Gimnazjum nr 23 w Żytomierzu oraz Liceum Przyrodniczo-Ekologicznego we wsi Trokowyczy obwodu Żytomierskiego.

Poznaj Polske; blizej

24 kwietnia 2012 r. po raz drugi w Humanistycznym Gimnazjum nr 1 w Żytomierzu odbył się podsumowujący koncert pt. „Poznaj Polskę bliżej”. Nazwa uroczystości nawiązuje do tego, że Polska i Ukraina razem będą przyjmowały gości z całego świata na EURO 2012. Więc celem spotkania było promowanie kultury i historii Polski oraz zapoznanie się z legendami założenia Krakowa i Warszawy.

Dzieci uczyły się języka polskiego na zajęciach fakultatywnych. Liczba chętnych wziąć udział w uroczystości wyrosła od 7 do 32 uczniów w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Poznaj Polske; blizej

Podczas koncertu dzieci śpiewały polskie piosenki, recytowały wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza i Marii Konopnickiej. Zabawne wróżki zadawały widzom ciekawe zagadki, a Larysa Zaremba zagrała na gitarze. Miłą niespodzianką dla wszystkich było wystąpienie najmłodszej uczestniczki Anity Cyporenko (4 lata) z wierszem „Słonko” i piosnką o mamie. Jej mama, laureatka licznych muzycznych konkursów i festiwali na Ukrainie, Natalia Zubarewa zaprezentowała obecnym arię Laurette „O mio babbino caro” z opery „Gianni Schicchi” Pucciniego i zachwyciła wszystkich swoim melodyjnym głosem.

Poznaj Polske; blizej

W ramach projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano informację o Franciszku Karłowiczu Brzezickim z Żytomierza, który jest na Ukrainie ostatnim żyjącym więźniem byłego polskiego obozu koncentracyjnego – Majdanka. Celem udziału w projekcie było przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, pokazanie w jaki sposób na przestrzeni 50 lat kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Nasz świadek historii Pan Franciszek w swoim domu opowiedział zebranym o przeżytym głodzie w latach 30. minionego wieku oraz wielkim terrorze wobec Polaków na Ukrainie w latach 1937-1938. Wtedy było represjonowano około 50000 Polaków. 4 sierpnia 1938 r. jego ojciec Karol Brzezicki został zaaresztowany przez NKWD i oskarżony za członkostwo w fikcyjnej polskiej organizacji, a potem za jakiś czas jego rozstrzelali jako wroga ludu. Uczniowie byli bardzo wzruszeni usłyszaną historią i z tego spotkania dowiedzieli się dużo o strasznych przeżyciach i cierpieniach Polaków na Ukrainie. Podczas koncertu zaśpiewali pieśń o drugiej wojnie światowej pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”, której dwie pierwsze zwrotki napisał Feliks Konarski w nocy z 17 na 18 maja 1944 r. Ta pieśń łączyła serca wszystkich obecnych, bo w drugiej wojnie światowej pierwszymi polegli polscy żołnierze.

Poznaj Polske; blizej

Bardzo spodobał się widzom taniec „Łowiczanka” w wykonaniu Polskiego Ludowego Zespołu Tanecznego „Koroliski” pod kierownictwem Zasłużonej dla Kultury Polskiej Ireny Świtelskiej i choreografa Sergiusza Świtelskiego.

Poznaj Polske; blizej

„Wykorzystanie nowych form pracy z dziećmi bardzo pomaga w aktywizacji nauczania języka polskiego w szkole, a jedną z nich jest właśnie teatr”, – powiedziała Pani Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur po obejrzeniu przedstawienia dziecięcego teatru lalki, który zaprezentował legendę o Smoku Wawelskim.

Należy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy pomagali w organizowaniu tej uroczystości. Niech miłość do Polski i dalej żyje w naszych sercach!

Wiktoria Zubarewa

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.