ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

106005237_3446841272017179_6912342566409940925_o25 czerwca przybył z Warszawy do Kijowa konwój 12 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej wypełnionych medycznym sprzętem ochronnym, zakupionym przez polskie koncerny oraz Ministerstwo Zdrowia dla ukraińskich szpitali zakaźnych.

„Solidarność to polska szczepionka przeciw koronawirusowi” – oświadczył ambasador Bartosz Cichocki podczas przekazania sprzętu w oddziale Kijowskiej Miejskiej Służby Celnej.

Do ukraińskich szpitali trafi ponad 130 ton masek, rękawiczek jednorazowych, przyłbic, kombinezonów ochronnych i płynu dezynfekcyjnego zakupionych m.in. przez PKO BP, PKN Orlen, PZU, PGNiG, PFN, a także polski resort zdrowia.

„To największa pomoc humanitarna, jaką otrzymało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy w całej swojej historii, nie tylko w okresie (epidemii) Covid-19” – podkreślił wiceminister zdrowia Ihor Iwaszczenko. Podziękował za okazaną pomoc i podkreślił, że niezwykle ceni wsparcie z Polski. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, dostarczenie pomocy humanitarnej jest bardzo ważne dla naszego państwa, obywateli, lekarzy – dodał Ihor Iwaszczenko.

Jak poinformował, do jego resortu już zwracają się inne organy władzy, takie jak Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Straż Graniczna czy Ministerstwo Obrony, w sprawie dostaw tego wsparcia. „Planujemy, że jak najszybciej te produkty trafią do końcowych odbiorców” – powiedział Iwaszczenko. Zaznaczył przy tym, że część środków zostanie skierowana do Słowiańska, który znajduje się w pobliżu strefy konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Ambasador Cichocki podkreślił, że jest to wymowne, iż konwój dotarł na Ukrainę dzień po spotkaniu przywódców Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie, gdzie polski prezydent podkreślił transatlantyckie więzi, kwestię bezpieczeństwa naszego regionu, solidarności w związku z pandemią. „A dziś konwój przyjeżdża tutaj” – powiedział dyplomata.

Wykonawczą stroną przedsięwzięcia zajęła się Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM), w inicjatywę włączyła się także UE w ramach mechanizmu ochrony ludności.

„Jako przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej oraz reprezentant grupy 26 strażaków PSP (uczestniczących w konwoju) mogę powiedzieć tylko, że jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy wziąć udział w procesie solidarności, pomocy” – powiedział brygadier Marcin Kędra, dowódca polskiej grupy humanitarnej utworzonej do przewiezienia pomocy do Kijowa. To nie nasza pierwsza współpraca i na pewno nie ostatnia – zapewnił Kędra.

Konwój pomocowy złożony z siedmiu biało-czerwonych ciężarówek wyruszył także do Mołdawii, dokąd skierowano 30 tysięcy masek, 4800 przyłbic i 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji – podano w komunikacie polskiego MSZ.

2 czerwca konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach w obwodzie lwowskim, które zakupiło realizujące program wsparcia ukraińskich szpitali Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie za pieniądze z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu współpracy rozwojowej „Polska pomoc”. Szpital otrzymał komplety kombinezonów ochronnych wielokrotnego użytku, maski ochronne FFP-3, termometry bezkontaktowe, pulsoksymetry oraz monitor ekranowy o wartości ok. 160 tys. hrywien. Zakup sprzętu był konsultowany z dyrekcją szpitala.

Środki ochrony osobistej oraz sprzęt medyczny do walki z koronawirusem trafiły również do Obwodowego Szpitala Weteranów Wojennych w Winnicy i do Obwodowego Szpitala Weteranów

1