ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Dzieci zaśpiewały kolędy i recytowały wierszy. Święty Mikołaj rozdał prezenty dla grzecznych dzieci, które uczą się języka polskiego i chodzą do polskiej szkoły!

6 grudnia święto Mikołaja. Dla uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego to pierwszy święty, z którym zawarły bliższą znajomość i darzyły go wielką sympatią, bo przecież przyniósł dla nich prezenty!

Paczki noworoczne dla dzieci zostały ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy.

,,Kochany Mikołaj czapkę ma czerwoną

Zniszczone kalosze

Brodę oszronioną.

Niesie ciężki worek

Prezentów wspaniałych

Chce, aby wszystkie dzieci

Dziś się uśmiechały.”

Mikołajki to jeden z ulubionych dni w roku nie tylko dzieci, 

ale i dorosłych, bowiem 6 grudnia lub jak wolą niektórzy – w nocy 

z 5 na 6 grudnia – obdarowujemy bliskie osoby podarkami. Dzieje się tak na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry, który rozdał spadek po rodzicach ubogim i wielokrotnie robił niespodziewane prezenty potrzebującym. 

Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na upominki

na różne sposoby. W Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie. 

Aktualnie w Polsce w mikołajki podkłada się zwykle dzieciom prezenty pod poduszką. 

W Polsce mikołajki obchodzono już w XIX wieku, przede wszystkim na Śląsku, ziemi lubelskiej, krakowskiej i na Mazurach.

Święty Mikołaj był czczony nie tylko jako dobroczyńca, ale też patron rozbitków, żeglarzy, rybaków, flisaków, przewoźników, więźniów, jeńców wojennych, młynarzy, piwowarów oraz pasterzy bydła. W przeszłości 6 grudnia gospodarze i pasterze modlili się do świętego, zachowywali post, a wieczorami zapalali ogniska i składali symboliczne ofiary nazywane wilkami. Były to wieńce z lnu i konopi, które zawieszano na ołtarzach i obkładano jajami. Włościanie wierzyli, że św. Mikołaj był tak dobry, że opiekował się nawet myszami i szczurami.

Wszystkim naszym Drogim Czytelnikom życzymy góry wymarzonych i wyłącznie trafionych podarunków. 

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.