ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

W Świątyni Opatrzności Bożej odbyło się ostatnie pożegnanie trzech prezydentów RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisław Ostrowskiego, których szczątki powróciły do Polski. Ich prochy zostały złożone w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w podziemiach kościoła. W ponownym pochówku wzięli udział także m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki.i

Przedsięwzięcie ma na celu podkreślić ciągłość legalnego funkcjonowania państwa polskiego pomiędzy II RP, III RP, a całym okresem emigracyjnym w latach 1939-1990. Po uroczystej mszy świętej, trumny z prochami prezydentów złożono do sarkofagów. Przed pochówkiem Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Mszy pogrzebowej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Zaznaczył w niej, że wolna Polska była dla nich, jakby wspólnym mianownikiem, ale już szczegóły, a przede wszystkim wizja Polski, często ich różniła – ocenił kardynał Kazimierz Nycz, oraz dodał, że sobotnia uroczystość „kończy obchody stulecia Niepodległości i jest symbolem dla Polski, zatroskanej o wszystkich, którzy w tak istotny sposób przyczynili się do odzyskania niepodległości”.

Pogrzeb odbywał się przy biciu dzwonów Metropolii Warszawskiej.

Podczas uroczystości obok szczątków Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego do  Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej, z innej części świątyni, zostały przeniesione prochy ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego małżonki. W Świątyni Opatrzności Bożej znajdują się także symboliczne groby pozostałych prezydentów: Kazimierza Sabbata, pochowanego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, oraz Edwarda Raczyńskiego, spoczywającego w rodowym mauzoleum w Rogalinie. Na terenie świątyni Instytut Pamięci Narodowej zorganizował specjalną Izbę Pamięci poświęconą rządowi na emigracji.

Elwira Gilewicz www.zopzu.org za https://www.gov.pl/

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.