ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

     6 жовтня в рамках святкування 250-річчя костьолу Святого Яна з Дуклі Римсько-Католицької Церкви у м. Житомирі відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки на стіні святині Зигмунту Щенсному Фелінському – архієпископу і митрополиту Варшавському, засновнику згромадження Сестер Францисканок Родини Марії, який навчався у 1851-1852 роках у Житомирській римсько-католицькій духовній семінарії (нинішнє приміщення костьолу Св. Яна з Дуклі, звідси і друга назва костьолу – семінарійний). Святий Зигмунт Щенсний Фелінський відомий у Римсько-Католицькій Церкві як апостол миру і національної злагоди, поширювач культу Пресвятої Діви Марії, покровитель сиріт, убогих і засланців, францисканський терціарій. Був беатифікований 18 серпня 2002 року Іваном Павлом ІІ у м. Кракові, канонізований 11 жовтня 2009 року Папою Римським Бенедиктом XVI у Ватикані. Так житомирські францисканці відновили призабуте ім’я видатного семінариста, адже мало хто з мешканців Житомира, навіть серед римо-католиків, знав про Зигмунта Щенсни-Фелінського – великого сина Католицької Церкви.

Зигмунт Щенсний Фелінський народився 1 листопада 1882року у м. Воютинь поблизу Луцька. Всебічно освічений, він здобув математичну освіту у Москві, а гуманітарну – у Сорбоні, був патріотом – брав участь у повстанні 1848 року; приятелював з Юліушем Словацьким. У 1851 році здобуває духовну освіту у Петербурзькій духовній академії. З 1862 року він Варшавський архієпископ. У надзвичайно складних умовах того часу Зигмунт Фелінський організовує місії і ре колекції в костьолах, лікарнях, в’язницях, засновує сиротинець і школу, віддаючи їх під покровительство Сестер Родини Марії. Після початку повстання 1863 року він прикладає максимум зусиль щоб не пролилася кров, стає на захист пригноблених. В той час він стає символом Божого Милосердя, Людиною Провидіння Божого. У 1863 році як в’язень залишає Варшаву і 20 років знаходиться у вигнанні в Ярославлі, де опікується сибірськими засланцями, надаючи їм моральну і матеріальну допомогу. Великий католик залишив про себе добру пам’ять у Ярославлі не тільки душпастирською працею, а й величним костьолом, який він збудував для місцевих католиків-поляків. Після звільнення у 1883 році Фелінський як титулярний єпископ душпастирює у с.Дзвінячка на Поділлі, де здобуває серед місцевого люду визнання як батька і опікуна, святого священика, а його перебування у селі  вдячні вірні називали «благословенням Божим».

                Владика помер у 1895 році у Кракові з репутацією святого. Сучасники писали про нього, що розірвалося велике серце, але він  залишив після себе королівський спадок – одну рясу, бревіарій і багато любові серед людей. Його тлінні останки спочивали протягом 25 років на цвинтарі у Дзвінячці, а із здобуттям Польщею незалежності, їх перепоховали у катедрі Св. Івана у Варшаві 1921 року.

Кардинал Стефан Вишинський, починаючи справу його канонізації у 1965 році казав, що ця важка і нелегка дорога буде свідоцтвом святості архієпископа Фелінського.  Архиєпископ  завжди ставив на перше місце любов до Бога, відданість Батьківщині, характерною рисою його духовності була велика чесність, мужність і справедливість, самовідданість і і милосердя. Його називали гордістю польського єпископату, мучеником і вірним сином Католицької Церкви.

Закладене ним Згромадження Сестер Францисканок сьогодні служить Богу і людям у Польщі, Бразилії, Італії, Білорусі, Україні, Росії, Казахстані. Харизмою Сестер є опіка родин, хворих і людей похилого віку, виховання і навчання дітей.

Освятив пам’ятну дошку архієпископ Києво-Житомирської дієцезії Римсько-Католицької церкви Петро Мальчук. З цієї нагоди в урочистій Службі Божій взяли участь Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек, єпископ – помічник Києво-Житомирської дієцезії Віталій Скомаровський, голова Житомирської обласної Спілки поляків України Вікторія Лясковська-Щур, 26 сестер францисканок Родини Марії, які прибули з Польщі на чолі з Генеральною Настоятелькою Згромадження Фабіолою Рущик. Після Святої Меси в честь високоповажних гостей відбувся виступ парафіяльного хору, який виконав духовні твори.

Гості з Польщі пожертвували костьолу Св. Яна з Дуклі хрест – реліквію з частинкою тіла Зигмунта Щенсного Фелінського. Також коштом Згромадження була встановлена і вищезгадана пам’ятна дошка.

Житомир, Олександр Пивоварський

DSC09643 DSC09644 DSC09648 DSC09650 DSC09652 DSC09658 DSC09672 DSC09679

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.