1 вересня 2015 року підчас урочистої лінійки на будинку Житомирської спеціальної школи-інтернат для глухих дітей відбулось відкриття пам’ятної дошки її засновнику графу Юзефу-Августу Ільїнському. Нещодавно був підтверджений факт, що школі для глухонімих у Житомирі вже налічується 210 років. Вона є найстаршою школою такого типу на території колишньої Російської імперії.
Дослідження велися близько 10 років. Завдяки старанням старшого наукового співробітника Національної академії педагогічних наук України Шевченка Володимира вдалося знайти підтвердження, що витоки сурдопедагогіки на Житомирщині сягають ще ΧΙΧ століття. Житомирська спецшкола-інтернат для глухих дітей є правонаступницею Романівського інституту глухонімих.
Трохи історії
Граф Ільїнський заснував інститут для глухонімих у 1806 р. у власному маєтку Романове (зараз смт Романів Житомирської області). Назва звучить як Roma nuova – Новий Рим, що свідчило про неабияку розкіш цієї садиби. Для викладання з Німеччини, Італії, Франції, Росії та Польщі було запрошено 29 професорів, а також вчителі ремесел і мистецтв. Ільїнський щорічно виділяв з власних коштів 52 000 золотих, щоб оплатити працю викладачів. Це був навчальний заклад європейського типу. Граф виїжджав за кордон, щоб набратись досвіду в польських педагогів. Та офіційно школа була закрита в 1832 році “через відсутність належної кількості учнів”.
Проте в 1897 р. місцевий священик Мойсей Мойсейович Яворський у селі Максимовичі Радомишльського повіту Київської губернії відкрив школу при парафії для глухих дітей. Охочі до навчання учні з’їжджались з усієї Росії, але кожного року приймали не більше 20 дітей з 150-200 бажаючих. У 1900 році школа була переведена до м. Малина Волинської губернії. А 19 травня 1929 року була відкрита школа для глухонімих дітей вже в Житомирі.
З Першим дзвоником!
У відкритті пам’ятної дошки взяли участь директор школи Міняйло Микола, кандидат педагогічних наук Шевченко Володимир, голова Українського товариства глухих у Житомирі Сергій Дем’янчук і голова обласної Спілки поляків України Вікторія Лясковська-Щур. Відтепер ім’я графа Ільїнського буде відоме кожному учню школи та гостям, які можуть споглядати на його постать перед входом до закладу.
Директор Міняйло Микола привітав усіх з початком нового навчального року та нагородив почесними грамотами спортсменів-переможців змагань з волейболу та боротьби.
– Цей день буде особливо пам’ятним для учнів підготовчого та першого класів. Адже, переступивши поріг школи, вони зроблять перші кроки на шляху до вершин духовності і життєвої мудрості, що проляже через прекрасну Країну знань. У цей святковий день хочеться побажати вам любити рідну мову і землю, поважати працю і знання.
За традицією майбутні випускники, учні 12-го класу, звернулись до першокласників з побажаннями гарно навчатись, бути слухняними й уважними. Голова Житомирського УТОГ Сергій Дем’янчук, випускник цієї школи, подарував нові букварі для наймолодших, а також книги для майбутніх учнів – учасників підготовчих курсів. Адже тут діти можуть готуватись до навчання вже з двох-трьох років. У цьому році до першого класу прийшло вісім учнів, які зацікавлено слідкували за всім, що відбувається навколо.
Голова ЖОСПУ звернулась зі словами вдячності до присутніх за зацікавлення історією і пошуком правди.
– Хто не знає свого минулого, той не має майбутнього, – процитувала Вікторія Лясковська-Щур слова видатного польського політика Юзефа Пілсудського. – У вашого закладу є майбутнє, бо ви цінуєте історію і докладаєте всіх зусиль, щоб її зберегти. Дякуємо Вам за це!
Яна Лясковська