50 numerów czasopisma „Tęcza Żytomierszczyzny” − kwartalnika mniejszości polskiej na Ukrainie
Lata pracy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przyniosły wiele chwil godnych uwagi i uczczenia. Jubileuszowy, 50. numer „Tęczy Żytomierszczyzny” jest okazją do spojrzenia zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość, docenienia wkładu i trudu wielu ludzi, którzy przez ten czas tworzyli i tworzą to wyjątkowe czasopismo oraz ciągle budują wspólnotę polską na Ukrainie.
Założona przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie „Tęcza Żytomierszczyzny” od początku swego istnienia stanowiła źródło informacji i wiedzy dla polskiej mniejszości zamieszkującej Ukrainę. Była – i nadal jest – oknem na świat polskości, przypominając o języku ojczystym, kulturze i tradycjach.
Kwartalnik pełni również funkcję łącznika między Polakami na Żytomierszczyźnie a tymi żyjącymi w innych częściach świata. Jest nośnikiem wiedzy o historii i kulturze, przywracając do życia postaci i wydarzenia, które kształtowały polską społeczność. Każdy numer ukazuje bogactwo i różnorodność polskiego dziedzictwa, zarówno w przeszłości, jak i współcześnie.
Kolegium redakcyjne tworzyły i tworzą: redaktor naczelna mgr Wiktoria Laskowska-Szczur, redaktor (w latach 2010-2016) mgr Jana Laskowska i redaktor (od 2017) mgr Tetiana Petrowska wraz z zespołem, w którym są dr Jacek Pawłowicz, ks. mgr lic. Jarosław Giżycki, prof. dr hab. Wołodymyr Jerszow, dr Irena Kopoć, mgr Elwira Gilewicz, dr Olena Staniszewska, Olga Kolesowa (zdjęcia), Oleg Fiłenko, Aleksander Dłogusz. Łamaniem czasopisma zajmowali się Jana Laskowska, Aleksej Salij i Anna Plichta, korektą Halina Wojnarska i Olena Zajcewa. Wszystkie te osoby wkładają ogromny wysiłek w tworzenie każdego numeru „Tęczy Żytomierszczyzny”. Dzięki ich zaangażowaniu i poświęceniu kwartalnik stał się wiarygodnym źródłem informacji dla Polaków na Ukrainie.
Przez lata swego istnienia „Tęcza Żytomierszczyzny” towarzyszyła polskiej społeczności stojącej wobec kolejnych zmian i wyzwań. W tym czasie polska mniejszość na Ukrainie stawała się coraz bardziej aktywna, dbając o zachowanie swojej tożsamości, języka i tradycji. Wiele osób przyczyniło się do rozwoju kultury polskiej, a „Tęcza Żytomierszczyzny” zawsze była i jest w awangardzie tych działań.
Jubileuszowy, 50. numer „Tęczy Żytomierszczyzny” jest okazją do refleksji nad osiągnięciami, ale także do wyznaczenia nowych celów. Mimo upływu lat i zmian zachodzących na świecie czasopismo nadal jest potrzebne, a polska społeczność na Ukrainie nadal ma wiele do powiedzenia i przekazania światu.
Niech ta rocznica będzie momentem hołdu dla tych, którzy tworzyli „Tęczę Żytomierszczyzny” przez lata, i motywacją do kontynuowania tego pięknego dzieła. Niech jubileuszowy numer będzie pełen inspiracji, wiedzy i pasji, które przetrwają przez kolejne lata istnienia tego wyjątkowego wydawnictwa.
„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.Projekt „Polskie Media na Ukrainie 2023 – 2025” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja
Redakcja czasopisma „Tęcza Żytomierszczyzny”