3 września konsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, nauczyciele i uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. J. I. Paderewskiego czytali powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Naukowej Uniwersalnej Bibliotece im. O. Olżycza w Żytomierzu. Publiczne czytanie odbyło się również w kilkuset miejscowościach w Polsce i na Ukrainie.
V edycja była poświęcona powieści „Quo vadis”, bowiem wiadomo, że Senat RP ogłosił rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza dla upamiętnienia 100. rocznicy od dnia, kiedy utalentowany pisarz odszedł. „Quo vadis będzie donioślejsze niż wszystko, com napisał” – przekonywał Sienkiewicz w liście do Jadwigi Janczewskiej z 1895 r. Uważa się, że to sukces „Quo vadis” przyczynił się do przyznania autorowi Nagrody Nobla w 1905 roku.
Na początku uczestnicy czytania obejrzeli krótki film o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zatem konsul Wojciech Mrozowski przywitał obecnych na Sali podkreślając znaczenie sięgania po książkę. Z tej okazji konsul przywiózł dla uczniów książki wybitnych polskich pisarzy, m.in. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Do obecnych zwróciła się też prezes Wiktoria Laskowska-Szczur podkreślając to, że Żytomierz po raz pierwszy wziął udział w takiej imprezie kulturalnej. Po oglądaniu filmików promocyjnych Pary Prezydenckiej, intryga wzrosła – a cóż tam będzie w powieści?
„Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą” – napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Prezydent RP Andrzej Duda.
I czytanie zostało rozpoczęte. Pierwszymi przeczytali części konsul i prezes ŻOZPU, a zatem wszyscy, kto zechciał przemówić silnym słowem Sienkiewicza. Po publicznym czytaniu pierwszego rozdziału, mam takie przekonanie, że większość przeczyta utwór do końca. Uczestników zatem czekał poczęstunek i możliwość obejrzeć film Quo vadis znanego polskiego reżysera Jerzy Kawalerowicza.
Organizatorami wydarzenia kulturalnego były Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, departament kultury żytomierskiej obwodowej administracji państwowej, Konsulat Generalny RP w Winnicy, Informacyjno-Oświatowy Centrum KUL. Czytanie Narodowe odbyło się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej i współfinansowane ze środków otrzymanych z Senatu RP w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2016 r.” za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.
Jana Laskowska