ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

У Житомирі з 9 по 12 жовтня відбулись VII Дні Польської Культури і XX Міжнародний Фестиваль „Веселка Полісся”, які були організовані Житомирською обласною Спілкою поляків Україні з нагоди ювілею 25-річчя своєї діяльності.

Поляки, як жоден інший народ, мають усвідомлення своєї культурної ідентичності й тому завжди прагнули, незалежно від часів та історії, якнайбільше зберегти тієї культурної спадщини для майбутніх поколінь. Житомирщина ж має в собі також те незгладиме й всепроникаюче тавро польськості, адже саме тут мешкає найбільша польська діаспора в Україні.
25 років тому Житомир був свідком відродження польськості – після тривалих років переслідувань і намагання знищення польської культурної ідентичності – саме тоді виникла перша громадська організація, яка об’єднала поляків на території Житомирської області: Польське Культурно-освітнє Товариство ім. Ярослава Домбровського. Тоді також з’явилася і думка про започаткування фестивалю, який віддзеркалював би прекрасні течії польської культури на Поліссі. Через декілька років ця громадська організація була перетворена в Житомирську обласну Спілку поляків України (ЖОСПУ), а її візитною карткою стали щорічні Дні Польської Культури та Міжнародний Фестиваль Польської Культури «Веселка Полісся».

У цьому році ЖОСПУ святкує ювілей – 25-річчя свого виникнення, тому VII Дні Польської Культури, а також XX Міжнародний Фестиваль Польської Культури „Веселка Полісся” були присвячені цій знаменній даті в історії полонійного руху на Житомирщині. Зазначені заходи відбулись під Почесним патронатом маршалка Сенату Республіки Польща Богдана Борусевича, маршалка Сілезького воєводства Мирослава Секула і президента міста Плоцька Андрія Новаковського. Медійний патронат надали: ТБ Полонія, телеканал «Союз ТБ» в Житомирі, газета „Галицький Кур’єр” та журнал „Веселка Житомирщини”.

Ювілейна урочистість зібрала багато друзів ŻOZPU, які прагнули таким чином віддати повагу за багатолітню роботу на користь укріплення національної ідентичності поляків. VII Дні Польської Культури в Житомирі мали урізноманітнену програму, в якій були представлені наукові конференції, концерти, зустрічі офіційних делегацій, панельні дискусії і виставки. Серед гостей, які прибули до Житомира, була офіційна делегація з Польщі під головуванням маршалка Сілезького воєводства Мирослава Секули. В урочистостях взяли участь польські дипломати на чолі з Генеральним Консулом Республіки Польща у Вінниці Кшиштофом Свідереком. У складі делегації з Польщі були також член Уряду Сілезького Воєводства Станіслав Домброва і депутат III каденції Сілезького Сеймику Сигизмунд Вілк, який доклав багато зусиль, щоб налагодити співпрацю між Сілезією і Житомирщиною. На увагу заслуговує той факт, що на ювілей ŻOZPU приїхали голови громадських полонійних організацій зі всієї України: з Києва, Львова, Донецька, Івано-Франківська, Хмельницького, Вінниці, Стрия і Калуша, а також всієї Житомирської області.

Дні Польської Культури розпочалися у четвер 9 жовтня в Житомирській музичній школі №1 ім. Бориса Лятошинського. Відкрились вони артистичною виставою під назвою „Весь світ тоді лунав романтичною струною” і концертом у виконанні учнів і вчителів, які продемонстрували різні камерні твори, пов’язані з польською культурою. На відкриття Днів Польської Культури прибули Консули Республіки Польща Едита Недзведська і Дам`ян Чарчіньскі.

10702113_82968185_n 1798649_822762801120999_1690873933391600194_n 10710624_822763501120929_6414590126350370751_n

Наступний день проходив під знаком Юліуша Зарембського – великої зірки європейської музики, що засяяла на небесній житомирській сфері у другій половині XIX віку. Він був найкращим учнем Ференца Ліста, феноменальним піаністом і видатним композитором, який, на жаль, передчасно залишив наш світ.
Юліуш Зарембський народився в Житомирі 28 лютого 1854 р. Навчався в Віденській Консерваторії (закінчив у 1872 р. із золотою медаллю), потім в консерваторії Петербурга (талановитому музиканту вистачило всього 3 місяці навчання у 1873 р., щоб отримати там диплом). В 1874 р. рік навчався у Римі під керівництвом Ференца Ліста. Творчість Зарембського багато в чому вплинула на творчість Фридерика Шопена.
Його Квінтет для фортепіано g-moll, присвячений Ференцу Лісту, вважається найвидатнішим твором польської романтичної камерної музики. Як не дивно, вперше цей шедевр було опубліковано лише в 1931 р.
На жаль, композитор пішов з життя зовсім молодим – помер від туберкульозу 15 листопада 1885 р. Останні 5 років життя працював професором Брюсельської консерваторії. Був Джиммі Хендріксом свого часу – так, в Парижі в 1878 р. глядачі зачудованно спостерігали його гру на двох клавіатурах одночасно.
Багато концертував – виступав у 1874 р. в Києві та Одесі. Ну і в інших містах: Рим, Неаполь, Константинополь, Варшава, Лондон…
Могила композитора знаходиться на старому польському цвинтарі Житомира, неподалік відновленої каплиці, а серце, за легендою, замуровано в катедрі св. Софії.
У 160-ту річницю народження видатного артиста Заслужений колектив польської Культури Камерний ансамбль ім. Ігнація Фелікса Добжинського продемонстрував під час концерту „Юліуш Зарембський і європейський романтизм” найбільш відомий твір композитора Квінтет для фортепіано g-moll. Партію фортепіано виконав житомирський піаніст Артем Зірка. Блискуча техніка, виразність музичної лінії і прекрасна гра колективу, співзвуччя і артистична майстерність по-справжньому захопили слухачів. Концерт підготувала і вела доктор Ірина Koпоть – артистичний керівник колективу. Перед концертом відбулась панельна дискусія на тему: „Романтизм в музиці і його національне диференціювання”, присвячена повністю артистичній спадщині Юліуша Зарембського. Потрібно визнати, що в широких колах житомирян постать Зарембського є, на жаль, маловідомою, і варто прикладати ще багато зусиль для її пізнання і пропагування.
У рамках Днів Польської Культури делегація з Польщі віддала честь великим полякам, похороненим на польському цвинтарі в Житомирі. То є стародавній некрополь, закладений ще в XVIII столітті, один з найважливіших і найбільших, що знаходиться поза межами Польщі. Гості з Польщі вшанували поляків, які протягом століть підтримували польське коріння і несли в собі спадок культури і польської мови на поліській землі.

10712942_822764044454208_163834373041177767_n

Дні Польської Культури також стали нагодою для проведення всеукраїнської науково-практичної конференції під назвою „Активність польськості – то громадянська активність”, яка була присвячена 25-річчю Житомирської обласної Спілки поляків України. Відбулася ця конференція в гостинних стінах Житомирської обласної наукової бібліотеки ім. Олега Ольжича. Конференцію супроводжувала фотовиставка (С.Глабчук та архів ЖОСПУ), присвячена також 25-річчю ЖОСПУ. Проект співфінансовано з коштів, отриманих від Міністерства Закордонних Справ у рамках конкурсу на реалізацію завдання „Співробітництво з Полонією і поляками за кордоном у 2014 році”.
Учасників конференції вітала голова ЖОСПУ Вікторія Лясковська-Щур, після чого слово взяла Консул Республіки Польща у Вінниці Едита Недзведська. Пані Консул висловила сердечні вітання з нагоди ювілею Спілки, зазначивши, що у Вінницькому консульському окрузі (в який входить наша область) ЖОСПУ є однією з найбільш дієвих польських громадських організацій. Засідання вшанував своєю присутністю Консул Республіки Польща у Вінниці Войцех Мрозовскі. Маршалек Сілезького воєводства Мирослав Секула звернув увагу на значимість історичного періоду, в якому опинилася Україна, а також на те, що доля України в особливий спосіб визначатиме долю майбутньої Європи. Велике значення мав виступ ветерана полонійного руху Житомирщини пана Франца Бжезицького, одного з співзасновників Спілки у далекому 1989 році, свідка історії і в’язня концтабору Майданек-єдиного живого свідка тих жахливих подій Другої світової війни. Пан Францішек розповів про важкі процеси, які передували заснуванню Спілки, адже це були ще тоталітарні часи колишнього СРСР, про відвагу і самозречення перших діячів Спілки, а також подякував нинішньому керівництву за плідну і повну віддачі суспільну роботу на користь відродження польськості на теренах Житомирщини.

10712721_822768331120446_5841716378275982895_n 10698715_822769387787007_8000338125806539005_n 10485839_822769744453638_385388453892289735_n

Інші лектори також підкреслили у своїх виступах роль ЖОСПУ як дієвого і значимого суб’єкта громадянської активності в Житомирській області. Голова Спілки Вікторія Лясковська-Щур продемонструвала слухачам 25-річний доробок діяльності організації. Про наукові досягнення членів ЖОСПУ говорив професор Володимир Єршов. Культурна діяльність була предметом виступу доктора Ірини Koпоть. Під час конференції прочитано реферат ксьондза доктора Яцека Яна Павловича на тему „Патріотизм або любов до Вітчизни в думках і навчанні Святого Яна Павла II”. Засідання вела Ельвіра Гілевич, викладач вищих учбових закладів Житомира, а також Варшавського Університету, яка упродовж багатьох років співпрацювала з першим головою ЖОСПУ Валентином Грабовським. У дискусії взяли участь численні представники і голови полонійних організацій Житомирщини.
Багаторічний голова Спілки поляків України Станіслав Костецький, а тепер ще й голова новоствореної політичної партії „Солідарність”, яка має за мету об’єднувати і репрезентувати польську національну меншину в Україні, представив програмні засади цієї політичної партії. Про підстави українсько-польського співробітництва в галузі медицини говорив професор Анатолій Свінцицький – керівник клініки №3 Державного медичного університету ім. A. Богомольца в Києві і голова Товариства Польських Лікарів в Україні. Під час конференції продемонстровано фільм про історію і діяльність ЖОСПУ під назвою „Ми не забули про Польщу”, який був відзначений маршалком Сенату Республіки Польща в конкурсі для журналістів Полонії. Спілка поляків в Житомирі провадить жваву освітню діяльність серед наймолодшого покоління. Найменші діти з польської суботньо-недільної школи, що беруть участь в заняттях Польського Театру Ляльок „ModernPol”, представили для присутніх коротку і хвилюючу постановку „Катехізису польської дитини” Владислава Белзи.

10712832_822770111120268_1582864706505602054_n 10672375_822770617786884_6393082741866890584_n 1922294_822771224453490_7027278433413152584_n

У практичній частині, яка перейшла у формат дискусії, виступили Рафаїл Дженьчоловські і Роберт Чижевські з Фундації Свобода і Демократія, які представили перспективи проекту „Біло-червоний ABC. Програма підтримки польської освіти в Україні”. Юлія Ярош, керівник юридичного відділу Державної реєстраційної служби, розповіла про зміни і актуальну ситуацію в українському законодавстві, що стосуються реєстрації і прав громадських організацій. Учасники конференції підкреслювали, що повинні підтримуватись дії, які спрямовані на об’єднання польських організацій в Україні, для чого власне і має слугувати вироблення ширшої платформи співробітництва існуючих суб’єктів громадянського суспільства.

У суботу 11 жовтня відбулась офіційна зустріч делегації Сілезького воєводства з керівниками Житомирської області. Її учасники задекларували волю до підписання угоди про співробітництво між двома регіонами. З українського боку участь у зустрічі взяли найвищі державні очільники області: голова Житомирської обласної державної адміністрації Сергій Машковський та голова Житомирської обласної ради Віталій Француз. Польську сторону репрезентували маршалек Сілезького воєводства Мирослав Секула, член Уряду Сілезького Воєводства Станіслав Домброва та Консули Республіки Польща у Вінниці Едита Недзведська і Войцех Мрозовскі. Голова обласної ради зазначив: „Для нас велика честь, що саме Житомирщина є осередком поєднання української і польської культури, підтвердженням чому є і XX Міжнародний фестиваль „Веселка Полісся”, на який прибули представники польських осередків з різних районів Житомирщини, а також з різних областей України. Фестиваль є щорічним підсумком різноманітних культурно-освітніх заходів, якими вже 25 років опікується Обласна Спілка поляків”. Під час зустрічі обговорено напрями діяльності для обопільних зусиль, що мають на меті поглиблення міжнародних взаємин. „Житомирщина, – зазначив Віталій Йосипович Француз, – дякує польському народу за підтримку, яку він надає для України у ці важкі часи. Надалі ми продовжуватимемо співробітництво на регіональному рівні, і ми підтримуватимемо діяльність Обласної Спілки поляків”.

delegacja z wladzami

Кульмінацією і яскравим акордом Днів Польської Культури став XХ Міжнародний Фестиваль Польської Культури „Веселка Полісся”. Житомиряни та гості міста зібралися в суботу увечері 11 жовтня в головному залі Житомирського музично-драматичного театру ім. Івана Кочерги. Охочих потрапити на фестиваль було значно більше ніж місць у глядацькому залі театру, а це є найбільший театральний зал в Житомирі, що нараховує 1200 місць.
Фестиваль вшанували своєю присутністю маршалек Сілезького воєводства Мирослав Секула, Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек, представники української державної влади високого рангу: голова Житомирської обласної ради Віталій Француз, кандидат на посаду заступника голови Житомирської облдержадміністрації Ярослав Лагута, начальник управління культури і туризму Житомирської облдержадміністрації Юрій Градовський. Католицька церква була репрезентована Капеланом поляків Житомирщини ксьондзом Ярославом Гіжицьким. У глядацькому залі зайняли місця представники польських організацій зі всієї України. Були голови і діячі польських організацій з Києва, Львова, Донецька, Хмельницького, Івано-Франківська, Вінниці, Стрия і Калуша, а також всієї Житомирської області.

Варто підкреслити, що фестиваль мав особливий відтінок також і з огляду на нинішні труднощі і важкі часи, які переживає Україна. Учасники фестивалю вшанували хвилиною мовчання пам’ять тисяч полеглих військових і цивільних громадян у боротьбі за свободу і суверенітет української держави.
Після виконання Державних гімнів на сцену були запрошені почесні гості. Вони висловили вдячність за величезну роботу всім представникам полонійного руху в Житомирі і області, й особливо керівнику ЖОСПУ. 25 років наполегливої роботи – це ціле покоління людей, задіяних у діяльності задля відродження польськості. Представники влади вручили пам`ятні дипломи і нагороди заслуженим діячам ЖОСПУ. Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек, на відзначення тих зусиль і праці, що вкладаються у поширення польської культури і польської мови на території Житомирщини, передав голові Обласної Спілки поляків Вікторії Лясковській-Щур мобільний комп’ютер, як доказ визнання її постійної і наполегливої праці у вищезазначених напрямках. Віталій Француз вручив дипломи обласної ради єпископу Яну Пурвінському, Марії Пивоварській та Сигизмунду Вілку. Ярослав Лагутa від імені обласної державної адміністрації відзначив Франца Бжезицького, Ірину Koпоть і Володимира Єршовa. Дипломом Житомирської міської ради були нагороджені: Ірина Світельська, Мирослава Старовєрова, Ельвіра Гілевич, Ян Бочковський і Ядвіга Поліщук. Юрій Градовський вручив нагороди Богдану Поліщуку, Діні Халімончук, Сергію Світельському, а також Жанні і Олегу Шишкіним.

WIDZOWIE DSC_3542

Артистичну частину фестивалю наповнили виступи колективів Полонії з Житомирщини і Поділля, а також прекрасний сольний концерт тенора Сілезької опери Юліуша Урсина-Нємцевича. Фестивальний концерт вели доктор Вікторія Ваховська і Олена Станішевська.
У виконанні вокального ансамблю «Мальви» під керівництвом Ірини Навоєвої пролунала „Прелюдія” Фридерика Шопена, що спонукала до задумливого настрою. Діна Халімончук (акомп. Тетяна Данюк) привезла з Олевська пісню авторства Майки Єжовської „Колискова для мами”. Публіка завжди найвдячніша для наймолодших виконавців, які й власне одержали гучні браво за свої виступи. Це були вокальні і танцювальні колективи: Польський Дитячий Вокальний Колектив „Дзвіночки” з Житомира (кер. Ядвіга і Богдан Поліщуки), Вокальний Колектив „Кольорові Пташки” з Володарськ-Волинського (кер. Жанна і Олег Шишкіни) та Польський Народний Танцювальний Ансамбль „Короліски” з Житомира (кер. Ірина і Сергій Світельські), який спеціально з цієї нагоди підготував прем’єрну танцювальну композицію „Сюїта польських танців”. Вінницьку Культурно-освітню Спілку поляків представили два вокальні колективи: тріо Ажур, яке заспівало чарівні пісні про Львів, а також колектив «Срібні Голоси» (кер. Ірина Гідна). Також пролунали твори у виконанні солістки Ірини Навоєвої і заслужених ветеранів житомирської артистичної сцени − Польського Вокального Колективу „Поліські Соколи” (кер. Ян Бочковський).

Poleskie Sokoly 1958576_1524536794450376_3361132375765191895_n 10628258_1524536811117041_619859935596935843_n

Юліуш Урсин-Нємцевич своїм чарівним співом захопив цілий глядацький зал. У його виконанні залунали відомі оперні і опереткові арії, перли світової класичної музики, подані таким чином, що 40 хвилин сольного концерту минуло як одна мить. Присутні у глядацькому залі слухачі відчули себе як єдина родина, особливо, коли зі сцени залунали польські ноти. Артист з Сілезії приніс полякам, які зібрались в Житомирському театрі, частинку Вітчизни, квінтесенцію польського мистецтва.

Srebrne Glosy Dina Calimonczuk Malwy

Увінчуванням VII Днів Польської Культури в Житомирі була недільна Свята меса, яка відбулась в кафедрі Святої Софії, яку очолив архієпископ Київсько-Житомирської дієцезії ксьондз Петро Мальчук. Перед початком літургії архієпископ Мальчук разом з Генеральним Консулом Республіки Польща у Вінниці Кшиштофом Свідереком і представником Сілезького воєводства запалили священні вогні і поклали квіти перед пам’ятником великого поляка Святого Яна Павла II. У проповіді архієпископ вказав на променистий приклад поляків в часи Другої світової війни. Особливим наміром спільної молитви було прохання про мир в Україні та вдячність Богові за 25 років роботи ЖОСПУ.
Останнім акордом урочистих ювілейних заходів був прекрасний концерт камерної музики „Dona nobis pacem” („Наділи нас миром”) у виконанні Заслуженого колективу Польської Культури Камерного ансамблю ім. Ігнація Фелікса Добжинського під керівництвом доктора Ірини Koпоть. У старих стінах житомирської кафедри лунали твори Моцарта, Баха та ін. Під акомпанементом струнного квартету (Катерина Хоменко, Анжеліна Гіря-Ткачук, Марія Мартиненко, Ірина Покропивнa) можна було почути Сергія Горкушу (гітара), Олександра Вербаховського (гітара), Олену Зирянову-Кожушко (флейта) і Євгенію Гінтовт (спів). Концерт вела Ельвіра Гілевич.
На завершення Днів Польської Культури слова вдячності і визнання висловили Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек, член Уряду Сілезького воєводства Станіслав Домброва, один із співзасновників ЖОСПУ Франц Бжезицький і Капелан поляків Житомирщини ксьондз Ярослав Гіжицький. Голова ЖОСПУ Вікторія Лясковська-Щур від імені поляків Житомирщини подякувала Генеральному Консульству Республіки Польща у Вінниці, Фонду Допомога полякам на Сході та всім тим, хто посприяв організації і переведенню ювілейних урочистостей у Житомирі.
Дні Польської Культури в Житомирі підтвердили, що Житомирщина живе польськістю, а Житомирська обласна Спілка поляків Україні має перед собою велике майбутнє і ще багато справ задля утвердження і зміцнення полонійного руху на теренах нашої області.

Ксьондз Ярослав Гіжицький, Ельвіра Гілевич,

Вікторія Лясковська-Щур

10153701_822777587786187_7654473253128458877_n 1377003_822777787786167_9165325881332880485_n 1969280_822778861119393_509244966918283987_n 10155055_822778487786097_5928504553636149844_n 10403202_822779184452694_5538641230692068184_nJuliusz Niemcewicz Koroliski goscie w administracji panstwowej

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.