21 września w obwodzie Winnickim odbył się festiwal poświęcony wyjątkowej osobie – muzykowi Tomaszowi Padura, autorowi słynnej piosenki „Hej, Sokoły!”
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, Wicekonsul KG RP w Winnicy Sebastian Delura, goście z Polski, prezesi i członkowie organizacji społecznych.
Tomasz Padura – XIX-stowieczny ukraińsko-polski poeta, autor tekstów, kobzar – teorbanista. Jego nazwisko nie jest powszechnie znane, ale przebój „Hej, sokoły!” w wykonaniu zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, grup folklorystycznych, jak i zespołów rockowych zanany jest na całym świecie!
Padura urodził się w 1801 roku w Ilińcach na Podolu. Kształcił się w Liceum Wołyńskim w Krzemieńcu. Całe jego życie było związane z Żytomierszczyzną i Wschodnim Podolem. Wziął czynny udział w powstaniu listopadowym. Zmarł w wieku 71 lat w Koziatynie i został pochowany na cmentarzu katolickim we wsi Machnówka.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu w Machnówce, gdzie został pochowany poeta. Podczas festiwalu uczestnicy i widzowie zapoznali się z historią życia i twórczością poety-torbanisty Tomasza Padury. Miała miejsce również prezentacja książki biograficznej pt. „Drogami Tomasza Padury”, oraz sesja autograficzna autora książki Mykoły Kupczyka. Książka w języku polskim i ukraińskim zawiera informacje o życiu i twórczości poety, a także niezwykle interesujące historie, które przytrafiły się muzykowi. Również podczas festiwalu zostało otwarte „Centrum Kultury i Turystyki Tymka Padury”, które będzie działało na stale.
W Festiwalu wzięli udział soliści oraz zespoły z Ukrainy w tym polskie zespoły: „Podolski kwiat” z Koziatyna oraz „Dzwoneczki” i „Koroliski” z Żytomierza działające przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.
Widzowie mogli zobaczyć film o Tomaszu Padurze, który niemal „wskrzesza” słynnego muzyka. Dzięki profesjonalnym zdjęciom i zaangażowaniu aktorów można zanurzyć się w atmosferze dziewiętnastego wieku i poznać, kim naprawdę był Padura.
Dla gości festiwalu organizatorzy przygotowali kreatywne foto-realizacje, w których każdy miał okazję zapoznać się z tematami ukraińskich Kozaków, życia na wsi, piekarni, polskiej armii, sztuki ludowej i instrumentów muzycznych. Goście dołączyli się do wyszywania portretu Tomasza Padury.
Atrakcją festiwalu był flashmob dla najpopularniejszego wykonania piosenki „Hej, Sokoły!” w wykonaniu uczestników i gości festiwalu.
Festiwal w Machnówce został zainicjowany przez winnickie Centrum Medialne “Własno” przy wsparciu Ukraińskiego Funduszu Kulturalnego, Ministerstwa Kultury Ukrainy oraz władz lokalnych.
Wiktoria Laskowska-Szczur