ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

1 listopada udajemy się na cmentarze, by ozdobić mogiły kwiatami i zniczami oraz pomodlić się za krewnych i przyjaciół.
IMG_8906Polacy Żytomierza, 710 Drużyna Wędrownicza KEDYW im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Legnicy, ekipa TVP Polonia na czele z Grażyną Orłowską Sondej złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Bp Jana Purwińskiego, założyciela Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Modlitwę poprowadził ks. Witalij Bezszkuryj.
W Susłach delegacja z Żytomierza, Nowogród-Wołyńska i Suseł upamiętnili żołnierzy Błękitnej Armii gen. Hallera, którzy polegli w 1920 roku.
Na zbiorowym grobie, znajdującym się na miejscowym cmentarzu, Ks. Jan Sofiński, harcerzy, Grażyna Orłowska Sondej, prezesi organizacji polskich Antonina Szczyrska, Ludmiła Wolska, Wiktoria Laskowska-Szczur, starosta Suseł Tetiana Malinowska, uczniowie polskiej szkoły modlili się za tych, którzy oddali życie w walce z bolszewikami. Przedstawicieli środowisk polskich złożyli  kwiaty i zapalili znicze.
Nie zapomnieli oddać hołd tym, którzy oddali życie za niepodległość Ukrainy na wojnie 2014 r.
Informacja

Udział Wojska Polskiego w walce przeciw bolszewikom był wynikiem m.in. podpisanej w kwietniu 1920 roku polsko-ukraińskiej umowy sojuszniczej, zwanej potocznie umową Piłsudski-Petlura.

27 czerwca 1920 roku we wsi Susły, leżącej 6 km od Nowogrodu Wołyńskiego (do 1795 roku Zwiahel) w obwodzie żytomierskim, 1 Kompania 13. Pułku Saperów Kaniowskich starła się z przeważającą liczebnie konnicą Budionnego. Miało to miejsce w czasie wycofywania się polskich sił spod Kijowa. Zadaniem kompanii była budowa i obrona przepraw na rzece Słucz. W rezultacie potyczki zginęło 62 hallerczyków, którzy na długi czas spoczęli w bezimiennej mogile. Ich ciała zbezczeszczono – ogołocono z mundurów, pocięto i pozostawiono w zbożu.

www.zozpu.org
IMG_8906 IMG_8924 IMG_8932 IMG_8933 IMG_8990 IMG_8992

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.