1 listopada udajemy się na cmentarze, by ozdobić mogiły kwiatami i zniczami oraz pomodlić się za krewnych i przyjaciół.

W Susłach delegacja z Żytomierza, Nowogród-Wołyńska i Suseł upamiętnili żołnierzy Błękitnej Armii gen. Hallera, którzy polegli w 1920 roku.
Na zbiorowym grobie, znajdującym się na miejscowym cmentarzu, Ks. Jan Sofiński, harcerzy, Grażyna Orłowska Sondej, prezesi organizacji polskich Antonina Szczyrska, Ludmiła Wolska, Wiktoria Laskowska-Szczur, starosta Suseł Tetiana Malinowska, uczniowie polskiej szkoły modlili się za tych, którzy oddali życie w walce z bolszewikami. Przedstawicieli środowisk polskich złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Nie zapomnieli oddać hołd tym, którzy oddali życie za niepodległość Ukrainy na wojnie 2014 r.
Informacja
Udział Wojska Polskiego w walce przeciw bolszewikom był wynikiem m.in. podpisanej w kwietniu 1920 roku polsko-ukraińskiej umowy sojuszniczej, zwanej potocznie umową Piłsudski-Petlura.
27 czerwca 1920 roku we wsi Susły, leżącej 6 km od Nowogrodu Wołyńskiego (do 1795 roku Zwiahel) w obwodzie żytomierskim, 1 Kompania 13. Pułku Saperów Kaniowskich starła się z przeważającą liczebnie konnicą Budionnego. Miało to miejsce w czasie wycofywania się polskich sił spod Kijowa. Zadaniem kompanii była budowa i obrona przepraw na rzece Słucz. W rezultacie potyczki zginęło 62 hallerczyków, którzy na długi czas spoczęli w bezimiennej mogile. Ich ciała zbezczeszczono – ogołocono z mundurów, pocięto i pozostawiono w zbożu.
www.zozpu.org