Delegacje z różnych krajów, panele dyskusyjne i minikoncert. Na Zamku Królewskim w Warszawie 20 września Fundacja święciła swój jubileusz. Organizacja działa w kilku obszarach, m.in. pomocy Polakom na Wschodzie.
Obchody przebiegały pod hasłem „Tworzymy wspólnotę wartości”. Jubileusz okazją do podsumowania 15 lat działalności organizacji. Wzięli w nim udział przedstawiciele urzędów państwowych i parlamentu oraz polskich i zagranicznych organizacji i instytucji, w tym delegacja z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, zaznaczyła: „Obecnie Fundacja realizuje dziesiątki projektów w czterech kluczowych obszarach: edukacji, mediów, pamięci i tożsamości oraz wspólnoty i demokracji. Ale wszystkie projekty łączy wartość nadrzędna: budowanie wśród Polaków rozsianych po całym świecie poczucia wspólnoty i związku z ziemią ich przodków. Zadaniem naszej Fundacji jest dokonywanie rzeczy wielkich poprzez rzeczy małe. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie, dzisiejsze panele dyskusyjne pozwolą nam usłyszeć Wasz głos, głos Polaków ze Wschodu i Zachodu, który znajdzie odzwierciedlenie w naszym ostatecznym dokumencie strategicznym”.
Obecnie Fundacja Wolność i Demokracja realizuje dziesiątki projektów w wielu krajach, przede wszystkim w Europie: na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie, ale również na innych kontynentach. Organizację tworzy zespół blisko dwudziestu osób pracujących w Warszawie i dziesiątki współpracowników za granicą, którzy uczą języka polskiego i dbają o polskie dziedzictwo na Kresach.
Obchody poprzedzone były panelami eksperckimi skoncentrowanymi na wybranych obszarach działalności Fundacji WiD: mediach, oświacie, dziedzictwie polonijnym oraz biegu „Tropem Wilczym”. Trudne początki powstawania Fundacji wspominali: Agnieszka Romaszewska-Guzy, twórczyni TVP Biełsat, Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji, Robert Czyżewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, były prezes Fundacji, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, założyciel Fundacji Wolność i Demokracja oraz Adam Lipiński, wiceprezes NBP.
Po części eksperckiej nadszedł czas na uroczystą galę, podczas której prezes i wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja podziękowali osobom szczególnie zasłużonym dla działań Fundacji. Wyjątkowo wzruszającym momentem było wręczenie podziękowania dla Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, oraz dla Andrzeja Poczobuta, dziennikarza, członka Związku Polaków na Białorusi, czemu towarzyszyły kilkuminutowe oklaski na stojąco.
Zespół Fundacji też otrzymał wiele ciepłych słów. Podziękowania popłynęły od współpracujących z WiD szkół i organizacji: Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Odczytano również listy gratulacyjne, które nadesłali: prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński oraz rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.
Nie zabrakło wzruszeń artystycznych, które zapewniła urodzona na Litwie aktorka i piosenkarka Joanna Moro.
Jubileusz, który w zamierzeniu miał być okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Fundacji oraz spotkania się w gronie osób, dla których i z którymi WiD współpracuje – z przedstawicielami organizacji oraz instytucji polskich i zagranicznych, dzięki wspaniałym gościom stał się czymś znacznie większym: wzruszającym wydarzeniem uświadamiającym, że codzienny wysiłek na rzecz poprawy losu Polaków mieszkających poza granicami jest doceniany i ma wielki sens.
Kateryna Żydecka