ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu


23 maja w katowickim Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego Zespół „Śląsk” wystąpi razem z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grigorija Wieriowki „Vieriovka”, zapraszają na wspólny koncert, który odbędzie się 23 maja o godz. 19:00, w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zespoły „Śląsk” i „Vieriovka” spotkały się na jednej scenie po raz pierwszy w lutym 2020 roku, w Międzynarodowym Centrum Kultury i Sztuki Ukraińskiej w Kijowie. Współpraca obu zespołów rozpoczęła się jednak dużo wcześniej. Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy dwukrotnie gościł w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie. W 2017 roku wystąpił podczas – organizowanego przez Zespół „Śląsk” – II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”, a rok później był jedną z gwiazd Pikniku Artystycznego „Święto Śląska”. Kontynuując kilkuletnią współpracę, w 2020 roku Zespół „Śląsk” przyjął zaproszenie Zespołu „Vieriovka” i wystąpił w Kijowie. Finałowe, wspólne wykonanie pieśni „Hej, sokoły” w języku polskim i ukraińskim, wzbudziło aplauz i wzruszenie międzynarodowej publiczności. Sukces tamtego koncertu zachęcił do kontynuacji polsko-ukraińskiego dialogu kulturowego i pielęgnowania relacji pomiędzy zespołami „Śląsk” i „Vieriovka”. 23 maja 2022 roku artyści ponownie wystąpią na jednej scenie, tym razem w Polsce, na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach. W dwuczęściowym programie każdy z zespołów zaprezentuje swój najlepszy repertuar ludowo-narodowy. Porywające tańce i pieśni, bogactwo kostiumów, dynamika oryginalnego widowiska scenicznego – to gwarancja niezapomnianych wrażeń artystycznych. Szczególnie teraz, kiedy oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę, a Polska gości u siebie tak wielu jej obywateli, polsko-ukraiński dialog kulturowy nabiera wyjątkowego znaczenia. Warto skorzystać z niepowtarzalnej okazji, by zobaczyć na jednej scenie słynnych ambasadorów kultury swoich Ojczyzn.
Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grigorija Wieriowki „Vieriovka” w swojej twórczości czerpie to co najlepsze ze sztuki ludowej wszystkich regionów etnograficznych Ukrainy. Powstał w 1943 roku, założony przez Grigorija Vieriovkę, którego imię nosi od 1965 roku. W 1997 roku Zespół „Vieriovka” uzyskał status narodowego. Swoją siedzibę ma w Kijowie. W repertuarze posiadają historyczne, ukraińskie pieśni i tańce, humorystyczne scenki chóralne, ludowe pieśni i tańce wykonywane na dożynkach i weselach, a także kolędy. Chór w swoich oryginalnych, muzycznych opracowaniach wykonuje również najpiękniejsze pieśni wielu narodów. Zakres repertuarowy zespołu obejmuje zarówno utwory etniczne i folkowe, jak i klasyczne aranżacje a cappella współczesnych kompozytorów. Artyści w zachwycający sposób odtwarzają wokalną i taneczną kulturę ludową Ukrainy, a każdy utwór jest wykonywany w oryginalnej formie. Więcej informacji o Zespole: www.veryovka.com
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny powstał w 1953 roku. Swoją siedzibę ma w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie. Od 2017 roku Zespół „Śląsk” jest instytucją współprowadzoną przez Województwo Śląskie
oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Obecnie w repertuarze znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W poszukiwaniu nowych form wyrazu artystycznego Zespół „Śląsk” sięga także po muzykę i taniec współczesny. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Zespół w swoim dorobku ma także liczne wydawnictwa muzyczne, z powodzeniem zajmuje się również działalnością edukacyjną i promocją turystyki kulturowej. „Śląsk” doskonale odnajduje się na płaszczyźnie międzynarodowego dialogu kulturowego, zyskując uznanie poza granicami kraju. Jest łącznikiem z Polonią na całym świecie. Zespół otrzymał liczne nagrody i dyplomy honorowe, jest jedną z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych, ambasadorem polskiej kultury na świecie.
Wspólny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grigorija Wieriowki „Vieriovka”.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Śląskiego.
Zapewniamy moc wrażeń!

Honorowy patronat Marszałka Województwa Ślaskiego Jakuba Chełstowskiego

Województwo Śląskie
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

za: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.