ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

unnamed12 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie pracy Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego w roku 2019/2020. W okolicznościowej akademii z powodu zagrożenia epidemicznego nie wszyscy uczniowie mogli wziąć udział.

Każdy rok szkolny to czas wytężonej pracy, wysiłku, ale też sukcesów i radości. Jego zakończenie jest zawsze wzruszającym momentem, zwłaszcza dla maturzystów. Uczniowie i ich rodzice długo przygotowali się do tej uroczystości. Akademia zatytułowana „Żegnaj, moja szkoło!” przebiegła w serdecznej, rodzinnej atmosferze.

Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, przy którym działa szkoła, ciepło powitała obecnych, gości i uczniów, życząc tegorocznym absolwentom dalszych sukcesów w nauce już na uczelniach w Polsce oraz wręczyła im certyfikaty znajomości języka polskiego. Do wszystkich pozostałych zwróciła się słowami: „Życzymy wam, drodzy uczniowie, wielkiej przygody, niewyczerpanych pokładów energii i uśmiechu na co dzień. Obyście w kolejnym roku szkolnym wrócili z zapasem sił, gotowi do podjęcia nowych zadań, realizacji marzeń i planów”.

Krótki występ artystyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Wiktorii Zubarewej był okazją do zaprezentowania swych umiejętności przez najbardziej aktywnych i utalentowanych uczniów. Zofia Lisicka zatańczyła taniec z flagami, Anita Cyporenko i Jan Kopetczuk deklamowali piękne polskie wiersze, a na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Dzieci namalowały cudowne plakaty ilustrujące zajęcia języka polskiego w polskiej szkole i działania na rzecz promowania polskości poza lekcjami. W nagrodę za pilną naukę w ciągu całego roku każdy uczeń otrzymał maseczkę i słodycze, przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Nauczycielka Wiktoria Zubarewa ma powody do zadowolenia. Jej podopieczni zostali zwycięzcami wielu konkursów i olimpiad promujących polską kulturę na Żytomierzszczyźnie. I tak w obwodowej olimpiadzie języka polskiego w Żytomierzu I miejsce zajęła Olga Baszyńska, na II uplasował się Wsiewołod Gabruk, III miejsce zdobyła Weronika Aleksiejenko.

Raisa Burłakow i jej dwóch synów Nazar i Artur zostali laureatami konkursu fotograficznego „Polskość bielą i czerwienią się mieni”, skierowanego do uczniów szkół polonijnych i ich rodzin. Wyróżniono ich w kategorii zdjęcie rodzinne. Konkurs jest organizowany przez Przystanek Historia IPN w Chicago, działający pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, oraz Dziennik Związkowy.

W konkursie na najładniejszą polską pisankę wielkanocną ogłoszonym przez Fundację Wolność i Demokracja zwycięstwo odniósł Aleksy Denysewycz, a Nazar Melnyk zajął II miejsce w konkursie na najlepszą kartkę/życzenia dla wszystkich Rodaków, przygotowanym również przez Fundację WiD.

W XX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym, którego temat brzmiał: „Zilustruj fragment dowolnej polskiej piosenki”, II miejsce w kategorii dzieci od 10 do 14 lat zajęła Anastazja Borowycka, a wyróżnienia zdobyli: w kategorii młodzież powyżej 14 lat Maksym Jarowenko i Denys Melnyk, dzieci od 10 do 14 lat  Aleksy Denysewycz i Jan Kopetczuk, a w kategorii dzieci do lat 9 Nazar Burłakow.

W V Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego w Żytomierzu (maj 2020 r., online) uczniowie szkoły im. Paderewskiego nie mieli sobie równych. I miejsce ex aequo zajęli Wsiewołod Gabruk, Anita Cyporenko i Oleksandra Łutaj, na II uplasowały się Oleksandra Bondarczuk i Helena Kulbanewycz, na III – Olga Baszyńska i Zofia Zaremba. Wyróżnienia otrzymali Aleksy Denysewycz, Zofia Lisicka i Anastazja Borowycka.

W konkursie portalu IDA „Opowiedz mi o Polsce – historie rodzinne” wyróżniony został Anatolij Kopetczuk.

Anita Cyporenko na Polonijnym Festiwalu Dzieci i Młodzieży pt „Piosenka Dobra na Wszystko”, do którego przygotowała ją Natalia Zubarewa, otrzymała dyplom Dyrektora Artystycznego Festiwalu „Za promocję języka polskiego na obczyźnie”.

Uczniowie Wiktorii Wachowskiej również mogą pochwalić się sukcesami. W tegorocznym Dyktandzie z Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku… tytuł II Polonijnego Wicemistrza Języka Polskiego przypadł Darii Wachowskiej. Alewtyna Slobodeniuk-Sira zajęła II miejsce w V Konkurse Recytatorskim Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego w Żytomierzu.

W uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą zaangażowała się większość uczniów. Ich występy pokazano w telewizji lokalnej (CTV), audycji Polacy Żytomierszczyzny i w TVP Polonia.

Cały rok szkolny obfitował w wydarzenia i sukcesy. Nauka online podczas kwarantanny też się do tego przyczyniła.

„Z okazji zakończenia roku szkolnego życzymy nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Serdecznie życzymy naszym drogim uczniom i ich rodzicom dobrych wakacji, mocnego zdrowia i oczywiście chęci do działania i nauki. Pamiętajcie, że nawet po ukończeniu szkoły jesteście zawsze mile widziani!” – życzyła Wiktoria Laskowska-Szczur.

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna im. I.J. Paderewskiego jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie”, finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Wiktoria Zubarewa, Wiktoria Laskowska-Szczur

IMG-2781 IMG-2800 IMG-2801 IMG-2805 IMG-2808 IMG-2809 IMG-2810 IMG-2813 unnamed

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.