ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Zasłużony dla Kultury polskiej
Polski  Dziecięcy  Zespół  Wokalny
«Dzwoneczki»

Zespół «Dzwoneczki» został założony w 1991 roku w Żytomierzu przez pani Jadwigę Poliszczuk. Kierownikami zespołu są: Jadwiga Poliszczuk, która została uchonorowana tytułem: «Zasłużona dła kultury polskiej» i Bogdan Poliszczuk.

Zespół powstał przy poparciu Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przy Centrum Twórczości Dzieci i młodzieży, zajęcia z dziećmi prowadzone są w sali przy katedralnym kościele p.w.św.Zofii.

W 1991 był przeprowadzony w szkole Nr. 36 im. J.Dąbrowskiego I Wojewódzki Przegląd zespołów polonijnych «Tęcza Polesia», organizowany Żytomierskim Obwodowym Oddziałem Związku Polaków na Ukrainie, gdzie zespół «Dzwoneczki» wystąpił z pierwszym koncertowym repertuarem. Dwa miesiące później zespół pokazał się w Kijowie w Domu Nauczyciela na przeglądzie polskich zespołów artystycznych. Od tej pory zaczela się sława i kariera żytomierskiego zespółu daleko poza granice województwa i kraju.

Co roku zespół bierze udział w festiwalu polskiej kultury «Tęcza Polesia» w Żytomierzu. Występuje na wojewódzkich festiwalach narodowych mniejszości.

Zespół prowadzi szeroką dzałalność koncertową i charytatywną. Często występuję w Domu starców, w internatach dzieci-serot, przed dziećmi niepełnosprawnymi i dziećmi z wielodzietnych rodzin.

Zespół występował na Ukrainie: w Kijowie, Odessie, Równem, Berdyczowie, Nowogradzie-Wołyńskim; w Polsce: w Gdańsku, Sopocie, Opolu, Chełmie, Przedborzu, Toruniu, Hrubieszowie, Chełmnie, Pruszcz-Gdańsku, Koszalinie, innych.

Zespół «Dzwoneczki» szeroko propagują polską i ukraińską kulturę.

W repertuarze dużo ukraińskich i polskich pieśni. Charakterystycznym dla tego kolektywu jest to, że śpiewają pieśni religijne i ludowe, biorą udział w niedzelnych i świątecznych oprawach muzycznych mszy świętej.

11 listopada 2006 roku w Żytomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Polski, 15.rocznicy działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie oraz 15. lecie twórczości polskiego dziecięcego wokalnego zespółu «Dzwoneczki».

Zespół ciągle pracuje nad nowym repertuarem i doskonali istniejących dążąc do perfekcyjności wykonania utworów.

Polski Repertuar: «Bluz», «Miała baba koguta», «Szła dziweczka», «Koncert», «Dzwonią dzwoneczki», «W  kurniku», «Stańmy Bracia», «Sokoły», «Hej, tam pod lasem», «Trambianka», «Kraj rodzinny», Rota, Kalina, Bosy pastuszek, «Weźmę ja skrzypki», «Panie dobry jak chleb», «Zachodzi słoneczko», «Deszczowe lato», «Przybyli ułani», «Kukułeczka», «Kraj rodzinny matki mej», «Lato», «Czerwony pas», «Przaśniczka», «Santa maria», «Barka», «Nie rzuczim Chryste» inne.

Ukraińskie:

«Posmichatesia», «Newgamowna Dytyna», «Pisnia pro Żytomierz», «Piosnka o mamie», «Rozpowim ja druzi wam», «Kolorowe ptaszki», « Piosnka o nauczecielu», «Godynnyk», «Noworiczna», «Boże, ja molu Tebe za Ukrainę» inny.

 

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.