Najlepsi zespoły z Żytomierszczyzny w dniach z 9 po15 stycznia wzieli udział w 25. Miedzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz X Festiwalu „Kolędnicy z Żytomierza”.
Śląsk gościnnie podejmował delegację z Żytomierza w ramach umowy współpracy pomiędzy województwem śląskim i obwodem żytomierskim. Program wizyty obejmował spotkania z władzami województwa śląskiego oraz miast Bytomia i Pilicy oraz koncerty, wycieczki, mające na celu poznanie kraju, tradycji kulturalnych, zwyczajów religijnych, folkloru i śląskiej kuchni. Jubileuszowa trasa koncertowa pod nazwą „Kolędnicy z Żytomierza” odbywała się już po raz dziesiąty, festiwal ma swoich stałych wielbicieli oraz rośnie zainteresowanie wśród mieszkańców województwa śląskiego. Patronat całego przedsięwzięcia objął Marszałek Województwa Śląskiego, organizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd, pastorałek oraz pieśni ludowych przyjechali zwycięzcy eliminacji XIII Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie.
25.Miedzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie
Jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Od 10 do 12 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Sportowej odbywały się przesłuchania finałowe 139 najlepszych zespołów i solistów spośród 1625, którzy w grudniu startowali w odbywających się eliminacjach w Polsce, Białorusi, Litwie i Ukrainie (w konkurcie wzięli udział zwycięzcy XIII Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie).
Tym bardziej cenne były nagrody otrzymane przez naszych artystów. Łaureatami trzeciego miejsca były Zespół Wokalny „Kolorowe Ptaszki” z Polskiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków im. Wł. Reymonta z Choroszewa (kierownicy Zasłużeni dla Kultury Polskiej Zanna i Oleg Szyszkinowie), oraz solistka Swietłana Nikonorowa z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Koncert galowy odbył się w kościele Golgoty Wschodu w Będzinie, podczas którego wręczono nagrody i wyróżnienia. Reżyser koncertu finałowego Dariusz Wiktorowicz, zebrał najciekawsze wykonania tej edycji oraz wzbogacił z festiwalowych archiwów filmy oraz występy laureatów z poprzednich lat.
Podczas koncertu ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, został nagrodzony Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wręczyła go Maria Nowak – pełnomocnik wojewody śląskiego ds. rodziny oraz Stefan Gajda – przedstawiciel wnioskodawcy, prezes Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach.
Najważniejszą z nich – Grand Prix i nagroda w wysokości 10 tys. zł, ufundowana przez prezydenta miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, otrzymał Chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.
Jubileuszowy X Festiwal „Kolędnicy z Żytomierza”
Piękną tradycją kolędowania na Śląsku jest festiwal „Kolędnicy z Żytomierza”. Coroczne wizyty zwyciężców Festiwalu „Polska kolęda na Żytomierszczyźnie”, koncerty organizowane w miastach śląskiego województwa zawsze cieszą się dużym uznaniem słuchaczy. Organizatorami projektu od wielu lat są Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie, a artyści z obwodu żytomierskiego goszczą co roku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny w Koszęcinie.
W X Festiwalu „Kolędnicy z Żytomierza” wzięły udział solistki Anita Cyporenko, Natalia Zubarewa, Halina Dowbysz, Irena Nawojewa, Katarzyna Bakalczuk, Katarzyna Rybczyńska, Swietłana Nionorowa oraz Zespół Wokalny „Kolorowe Ptaszki” i Polski Ludowy Zespół Polskiego Tańca „Koroliski”.
Artyści kolędowali w Koszęcinie, Pilicy, Bytomiu oraz Rusinowicach − dla pensjonariuszy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła oraz zwiedzili Operę Śląską oraz wzięli udział w warsztatach z artystami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Prezydent miasta Bytomia Mariusz Wołosz i wiceprezydent Adam Fras spotkali się z prezes Żytomierskiego Obwodowego ZPU Wiktorią Laskowską-Szczur.
Wicemarszałek województwa śląskiego Michał Woś na spotkaniu z Wiktorią Laskowska-Szczur deklarował uznanie dla wysiłków z obu stron podejmowanych na rzecz umocnienia relacji międzynarodowych.
Wizyta kolędników z Żytomierza nie ma wyłącznie charakteru wydarzenia kulturalnego. Dzięki takim przedsięwzięciom krzepnie przyjaźń między narodami. Goście z Ukrainy przyjmowani są na Górnym Śląsku z wielkim entuzjazmem jako ambasadorowie kultury polskiej i ukraińskiej. W roku 2015 w Żytomierzu podczas Dni Kultury Polskiej podpisana, a w 2018 przedłużona została umowa o współpracy między województwem śląskim i obwodem żytomierskim. W roku 2016 w Bytomiu podpisana Umowa współpracy między miastami – Bytomiem i Żytomierzem. Spotkania przyczyniają się także do zbudowania więzów przyjaźni między narodami.
Słowa wdzięczności kierujemy również pod adresem organizatorów 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz IX edycji „Kolędnicy z Żytomierza”.
Dziękujemy Urzędowi Marszałka Województwa Śląskiego, Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy a także prezydentowi Bytomia i burmistrzowi Pilicy, dyrekcji Zespołu Piesni i Tańca Ślask, osobiście koordynatorowi programu na Śląsku Agacie Żak oraz wszystkim współorganizatorom i ofiarodawcom za zorganizowanie pobytu delegacji Żytomierza na gościnnej Ziemi Śląskiej.
Wikoria Laskowska-Szczur