ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

W nocy na 9 marca 2023 r. rosjanie przeprowadzili serię ataków rakietowych na ukraińskie miasta – wśród nich Kijów, Żytomierz, Odessa, Charków, Winnica, Równe, a także Dniepr i Połtawa. Zniszczenia sieci energetycznej sprawiły, że wiele regionów pozostało bez prądu.

Kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę

Rosjanie wystrzelili dziś 81 rakiet różnych typów. Ponadto wystrzelili 8 dronów uderzeniowych „Szahed-136/131”, informuje Walerij Załużny Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prezydent Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że eksplozje zanotowano w południowo zachodniej części miasta. Mieszkańcy niektórych dzielnic donoszą o przerwach w dostawie prądu. Na miejsce skierowano ekipy ratunkowe.

Przewodniczący Żytomierskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Witalij Buneczko: „Dziś w nocy wróg zaatakował obwód żytomierski dronami kamikaze! Uszkodzony został jeden z obiektów infrastruktury energetycznej. Prawie 150 000 abonentów nie ma prądu. Energetycy zdołali ożywić obiekty infrastruktury krytycznej regionu. Już po ugaszeniu pożaru będą mogli rozpocząć przełączanie odbiorców na linie rezerwowe. Ofiar nie ma!”,- pisze na Facebook.

W Żytomierzu brak prądu, wody, ogrzewania. Nie pracują światła drogowe oraz transport elektryczny.

Przewodniczący obwodu odeskiego Maksym Marczenko pisze w mediach społecznościowych o „zmasowanym ataku rakietowym” na infrastrukturę energetyczną – także na odeski port.

Przewodniczący Wojskowej Administracji obwodu charkowskiego Ołeh Siniehub poinformował, że w regionie zanotowano 15 ataków rakietowych. „Na razie nie ma informacji o ofiarach, ale infrastruktura została uszkodzona.”- pisze na Telegramie.

Według wstępnych doniesień w atakach zostały ranne co najmniej dwie osoby. To mieszkańcy Charkowa, koło których domu eksplodowała rosyjska rakieta.

Ukraińskie władze zwracają uwagę, że celem ataków rakietowych były tym razem również miasta na zachodzie kraju, jak Równe, czy Łuck – oddalone od linii frontu, bez znaczenia strategicznego.

„Rosyjscy terroryści w nocy ze środy na czwartek dokonali zmasowanego ataku rakietowego, w wyniku którego w obwodzie lwowskim śmierć poniosły cztery osoby; to kolejne zbrodnie na ludności cywilnej” – napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Jedna osoba zginęła od uderzenia rosyjskich pocisków w obwodzie dniepropietrowskim – przekazał szef obwodowej administracji Serhij Łysak. Kolejne dwie osoby zostały ranne.

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę od prądu całkowicie została odcięta Zaporoska Elektrownia Atomowa. Zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują jej pracę, wystarczy na 10 godzin – poinformował w czwartek rano państwowy koncern Enerhoatom. W razie braku możliwości wznowienia zewnętrznego zasilania elektrowni po tym czasie (po 10 godzinach) może dojść do awarii z następstwami radiacyjnymi dla całego świata – ostrzegł koncern w Telegramie.

www.zozpu.org

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.