ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

W ramach projektu „Z Polską w sercu!” młodzież z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przebywała na gościnnej ziemi śląskiej. Pobyt edukacyjno-wypoczynkowy odbywał się pod patronatem honorowym marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Dla uczestników wypoczynku organizatorzy przygotowali intensywny i urozmaicony program. Znalazły się w nim zarówno wycieczki krajoznawcze, jak i zajęcia edukacyjne z IPN Przystanek Historia w Katowicach, lekcje języka polskiego, historii i tradycji.

Młodzi Polacy wzięli udział w wycieczce do Częstochowy, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne na Jasnej Górze, nazywanie duchową stolicą Polski. Tam modlili się o pokój na Ukrainie. Niezapomniane wrażenie wywarły na nich warsztaty tańca i gry scenicznej przygotowane przez instruktorów i artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

W Dniu Niepodległości Ukrainy z ukraińską młodzieżą spotkała się wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak. Podczas spotkania w gmachu Sejmu Śląskiego minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za niepodległość Ukrainy. Następnie młodzież zwiedziła Planetarium Śląskie w Chorzowie oraz tamtejsze zoo.

W Bytomiu, mieście partnerskim Żytomierza, grupa udała się z wizytą do Urzędu Miasta, gdzie została przyjęta przez wiceprezydenta Adama Frasa. Później zwiedziła Muzeum Górnośląskie i Muzeum Chleba, bawiła się na basenie oraz wspinała na największą zewnętrzną sportową ścianę wspinaczkową w Polsce.

Uczestnicy wypoczynku mieszkali w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu „Śląsk”, a ostatnie dni kolonii spędzili w Caritas Archidiecezji Katowickiej. Młodzież, która na co dzień doświadcza alarmów przeciwlotniczych i ataków rakietowych, wyjeżdżała z Polski szczęśliwa i wypoczęta, z nowymi siłami przed kolejnym rokiem szkolnym.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych instytucji oraz ofiarodawców za możliwość zorganizowania kolonii dla polskiej młodzieży z Żytomierszczyzny.

Projekt został zrealizowany przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”, IPN Przystanek Historia w Katowicach oraz z samorządami Bytomia i Koszęcina. Wsparcie finansowe zapewnił Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Wiktoria Laskowska

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.