ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Źródło: PAP

Marsz Wdzięczności dla Polaków „Przyjaciele-Dziękujemy” przeszedł 29 maja po południu Traktem Królewskim na Plac Zamkowy w Warszawie. W ten sposób Ukraińcy, którzy trafili do Polski po agresji Rosji na Ukrainę, dziękowali Polakom za przyjęcie i pomoc.

„Dziękujemy, dziękujemy” – skandowali Ukraińcy, maszerując w niedzielę Traktem Królewskim w stolicy. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podkreślał, że to marsz wdzięczności „za serdeczność i pomoc, za przyjaźń i wsparcie okazywane naszemu narodowi”. Tłumy zgromadzone na „Marszu Wdzięczności” rozdawały Polakom kwiaty.

Manifestanci zebrali się na ul. Wiejskiej przed Sejmem, a następnie przeszli przez plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście na plac Zamkowy.

Na Marsz Wdzięczności zapraszał na Twitterze ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. „Przyjaciele poznają się na wojnie. Polacy to nasi prawdziwi przyjaciele, którzy codziennie wspólnie z nami walczą!” – napisał, zapowiadając przejście sprzed Sejmu ulicami Warszawy „przemarszem wdzięczności dla Polaków”.

Uczestnicy przemarszu nieśli wielki transparent z napisem: „Dziękujemy”. Mieli też kilkunastometrowej długości flagę ukraińską z napisem „THEY ARE US” i podpisami, trzymali również małe kartki m.in. ze słowami „Dziękuję bardzo”, podziękowaniami dla wolontariuszy oraz małe papierowe flagi Polski i Ukrainy. Rozdawali Polakom kwiaty, a także niebiesko-żółte kokardki. Idąc w stronę Placu Zamkowego skandowali: „Dziękujemy, dziękujemy”.

Na Placu Zamkowym, gdzie skończył się marsz przez cały dzień odbywał się kiermasz produktów ukraińskich, a wieczorem zorganizowano koncert, w którym zagrali ukraińscy i polscy wykonawcy, m.in. Maria Burmaka, Kazka, TVORCHI i Poparzeni Kawą Trzy.

www.zozpu.org

Za: PAP

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.