ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

DSC_6382Żytomierz brał udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem miłośnicy czytelnictwa wspólnie 2 września w sobotnie, mogli delektować się „Weselem” – najsłynniejszym dramatem Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia.    Fragmenty powieści Wyspiańskiego głośno odczytywały konsul RP w Winnicy Alicja Zyguła, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, nauczyciele i uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. J. I. Paderewskiego czytali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiwgo w Naukowej Uniwersalnej Bibliotece im. O. Olżycza w Żytomierzu. Każdy mógł przeczytać wybrany fragment. Publiczne czytanie odbyło się również w kilkuset miejscowościach w Polsce i na Ukrainie.

 

Organizatorami wydarzenia kulturalnego były Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, departament kultury żytomierskiej obwodowej administracji państwowej, Informacyjno-Oświatowy Centrum KUL. Czytanie Narodowe odbyło się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej i współfinansowane ze środków otrzymanych z Senatu RP w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2017 r.” za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

DSC_6371 DSC_6372 DSC_6382 DSC_6388 DSC_6389 DSC_6395 DSC_6399 DSC_6401 DSC_6405 DSC_6406 DSC_6417 DSC_6425 DSC_6432 DSC_6438

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.