ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Polacy w Żytomierzu w 10. rocznicę uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku (Rosja).

Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowa Laskowska-Szczur, prezes Asocjacji Młodzieży Polskiej na Żytomierszczyźnie Maria Piwowarska oraz Aleksander Piwowarski z Żytomierskiej Administracji Państwowej zapalili w biało-czerwone zniczy przed tablicą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem św. Jana Pawła II.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na Ukrainie nie wzięli udział młodzież z Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego, zespołów Koroliski i Dzwoneczki, teatru dziecięcego ModernPol.

Modlitwa w katedrze kijowsko-żytomierskiej diecezji św. Zofii w Żytomierzu w intencji ofiar katyńskich, którzy zginęli w okresie stalinowskich represji – zbrodni katyńskiej w 1940 roku oraz 96 ofiar tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbędzie się 13 kwietnia.

W katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku zginęło  96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Żytomierski Związek Polaków na Ukrainie organizuje uroczystości katyńskie w Żytomierzu od 2010 roku, pielęgnując pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej z roku 1940 oraz wszystkich ofiarach stalinowskich represji, składając hołd walczącym o wolność narodów i demokrację.

Wiktoria Laskowska-Szczur

1 2 2а 3 IMG_2157 IMG_2166 IMG_2183

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.