ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

„Niech ofiara złożona przez rodzinę Ulmów i ich dzieci, którzy nie wahali się oddać życia za udzielenie pomocy ośmiu osobom pochodzenia żydowskiego, będzie dla nas i dla przyszłych pokoleń symbolem wartości, których nie wolno zdradzać nawet pod groźbą śmierci” – napisał w imieniu Papieża abp Edgar Peña Parra z Watykanu w liście do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego. KUL jest wydawcą książki „Zabili nawet dzieci. Ulmowie, męczeńska rodzina, która pomagała Żydom”.

„Autorów, Wydawców, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – inicjatorów i pracujących przy wydaniu tej książki – jak również wszystkich Czytelników – Ojciec Święty poleca Bogu w modlitwie i z serca błogosławi – czytamy w liście abp Peña Parra, Substytuta Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

„Ojciec Święty wyraża nadzieję, że przypomnienie wydarzeń Il wojny światowej, która doprowadziła do zagłady milionów ludzi, w tym mnóstwa niewinnych dzieci oraz do Holokaustu, jakiego doświadczyli Żydzi, pobudzi serca wszystkich do refleksji nad obecną sytuacją świata przeżywającego trzecią wojnę światową w kawałkach” – podkreślono w liście z Watykanu.

Autorami publikacji są: Manuela Tulli, włoska dziennikarka agencji informacyjnej ANSA i ks. Paweł Rytel-Andrianik, szef polskiej sekcji Radia Watykańskiego i Vatican News, wicedyrektor Centrum Heschela KUL. Publikacja ukazuje męczeństwo beatyfikowanej niebawem rodziny, ale także przedstawia historię, życie codzienne, zajęcia ukrywanych Żydów, którzy zginęli z Ulmami: Szaula Goldmana z czterema synami, Lei Didner z córką Reszlą oraz Gołdy Grünfeld. W książce wykorzystane zostały fotografie, które zrobił Józef Ulma. Jest to pierwsza publikacja książkowa o rodzinie Ulmów wydana w trzech językach.

Publikację otwiera wprowadzenie kard. Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który w niedzielę w imieniu Papieża dokona aktu beatyfikacji. Wstęp napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Dotychczas książka ukazała się w języku angielskim pt. „Martyred and Blessed Together: The Extraordinary Story of the Ulma Family”, wydana przez amerykańskie wydawnictwo Our Sunday Visitor oraz w języku włoskim pt. „Uccisero Anche i Bambini. Gli Ulma, la famiglia martire che aiuto gli ebrei”, której wydawcą jest dom wydawniczy Ares. W przygotowaniu jest polskie wydanie, które będzie dostępne bezpłatnie online.

W niedzielę 10 września br. w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów zamordowanych w marcu 1944 roku za pomoc Żydom. Wraz z kard. Marcello Semeraro mszę świętą koncelebrować będzie blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy. Chęć udziału w uroczystości zgłosiło ponad 32 tysiące wiernych. Obecny będzie też m.in. Naczelny Rabin Polski.

Błogosławionymi zostaną ogłoszeni Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz bezimienne dziecko.

KUL

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.