ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Moim błogosławieństwem obejmuję uczestników wielkiego Orszaku Trzech Króli, który odbywa się w Warszawie i wielu miastach Polski – powiedział Papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański”. W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami blisko 900 miejscowości Polski i poza jej granicami przeszedł Orszak Trzech Króli. To rekord w dotychczasowej historii wydarzenia.

W Polsce, ale także m.in. w Niemczech, Francji, USA i Afryce zorganizowano około 900 Orszaków Trzech Króli. W Polsce na ulice wyszło 3 miliony wiernych, by razem oddać chwałę Jezusowi, świętować i kolędować. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „W jasełkach leży!”. To największe uliczne jasełka na świecie, które odbywają się osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.

W południe, po modlitwie “Anioł Pański”, Warszawski Orszak wyruszył spod pomnika Mikołaja Kopernika i Krakowskim Przedmieściem przeszedł na Plac Zamkowy, gdzie miał miejsce pokłon królów i złożenie darów. Jak co roku Orszakowi towarzyszyły konkursy dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, m.in. plastyczny, szopkowy i poetycki. Na zakończenie odbyło się wspólne kolędowanie.

Magda i Łukasz Olkowie oraz ich synek Jaś wcielili się podczas warszawskiego Orszaku Trzech Króli w Świętą Rodzinę. „To niedościgniony wzór, czujemy jej opiekę nad nami, w tej historii Jezusa, Józefa, Maryi jest wiele elementów wspólnych dla każdej rodziny” – mówią Radiu Watykańskiemu państwo Olek. Otworzyli się na adopcję, mają ośmioro dzieci, a najmłodsze to ich pierwszy biologiczny potomek. Ona – germanistka i fotografka, która poświęciła się domowi, on – informatyk i przedsiębiorca.

Przez 16 lat Orszak odbył się łącznie w 23 krajach. W jego organizację włącza się Polonia i misjonarze. Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie – jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”.

www.zozpu.org za vaticannews.va/pl

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.