ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

W Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie obchodzono zapusty i Tłusty Czwartek. Na początku uczestnicy zostali zapoznani z polską tradycją, chętni uczniowie odczytali wiersze na temat Tłustego Czwartku, były też śmieszne żarty i kawały, nie zabrakło tańców oraz konkursu i wspólnej degustacji pączków.

W gościnnej sali Obwodowej Naukowej Biblioteki im. O. Olżycza dla uczniów i gości Polskiej szkoły im. I. J. Paderewskiego odbył się już tradycyjny konkurs, który wprawił uczestników w prawdziwie słodki nastrój. „Konkurs na najsmaczniejszy pączek” zgromadził uczniów w różnym wieku, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych, którzy wszyscy podjęli się wyzwania stworzenia tego kultowego wypieku.

Impreza stała się okazją do integracji oraz wspólnego spędzenia czasu, budowania więzi międzypokoleniowych oraz oczywiście do degustacji pysznych pączków. Formuła konkursu wywołała ducha rywalizacji, który dodatkowo uatrakcyjnił wydarzenie. Rodzice, jako goście specjalni, również włączyli się do konkursu, udowadniając, że talent do wypiekania pączków nie zna granic wiekowych.

W trakcie konkursu, próbując wszystkich zgłoszonych pączków, komisja w składzie Oleksandra i Marii Piwowarskich oraz Walentyny Krasnoperowej oceniała smak, konsystencję oraz kreatywność w prezentacji. Po wielu chwilach wzmożonej koncentracji ogłoszono zwycięzców konkursu: Anna Tymoszenko, Olena Tatomir, Waleria Rafalowska, Oleksandr Metelski, Marjan Skok, Marharyta Geraszczenko.

Czas oczekiwania wypełniła nauka tańców polskich. Młodzież i rodzice opanowywali kroki poloneza pod kierownictwem Maryny Metelskiej (kierownik Polskiego Zespołu Dzwoneczki).

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Za najsmaczniejsze pączki nie tylko zdobyto zaszczytny tytuł, ale także otrzymano atrakcyjne prezenty, które sprawiły, że zwycięzcy wrócili do domu z pamiątkowymi nagrodami i mogli cieszyć się zasłużonym triumfem. Całe wydarzenie wpłynęło pozytywnie na atmosferę w szkole, budując społeczność i jednocząc uczniów, nauczycieli i rodziców we wspólnej pasji.

Warto zaznaczyć, że konkurs nie był wyłącznie okazją do wspólnej zabawy, lecz także sposobem na kultywowanie tradycji i nauką sztuki piekarskiej, której tajniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki takim inicjatywom szkoła nie tylko pełni funkcję edukacyjną, ale także staje się miejscem, gdzie kształtują się więzi społeczne i rozwijają pasje uczestników.

Tegoroczne Zapusty w Polskiej Szkole z pewnością pozostaną w pamięci wszystkich uczestników jako wyjątkowe wydarzenie, które połączyło smakowite doznania z radością wspólnego spędzania czasu.

Informacja

CO TO JEST TŁUSTY CZWARTEK?

Tłusty Czwartek to jedno z najbardziej oczekiwanych świąt w polskim kalendarzu, gdyż jest to dzień, w którym wszyscy przymykamy oko na kalorie, a nasze podniebienia delektują się przysmakami takimi jak pączki, faworki czy inne słodkości. Jednak mało kto z nas zastanawia się, skąd wywodzi się ta tradycja i jak dawniej obchodzono to święto w Polsce. Odkryjmy razem fascynującą historię tłustego czwartku, której korzenie sięgają aż do starożytnego Rzymu.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, tłusty czwartek jest obchodzony w różnorodny sposób, z towarzyszeniem różnych zwyczajów i smakołyków. Prześledźmy historię tego wyjątkowego dnia, który stanowi część kultury i tradycji polskiego społeczeństwa.

Geneza tłustego czwartku bierze swój początek w starożytnym Rzymie, gdzie obchodzono święto odejścia zimy i nadejścia wiosny. Wówczas pączki, choć niekoniecznie w wersji słodkiej, były już znane i spożywane podczas uroczystości związanych z przełomem pór roku. Dopiero w Polsce w XVII wieku zwyczaj jedzenia pączków, wówczas nazywanych pampuchami, zadomowił się na stałe, głównie w miastach i dworach.

Na wsiach tłusty czwartek zaczął być obchodzony pod koniec XIX wieku, stając się istotnym elementem tradycji ludowej. Legendarnie przyjęło się, że ten, kto w tłusty czwartek nie spożyje przynajmniej jednego pączka, może nie mieć szczęścia w nadchodzącym czasie.

Współczesny tłusty czwartek w Polsce związany jest z ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem, co oznacza 52 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału, znany również jako zapusty czy mięsopust. Data tego święta jest ruchoma, uzależniona od daty Wielkanocy.

W obecnych czasach tłusty czwartek nie tylko wpisuje się w kalendarz obrzędów i tradycji, ale również stanowi pretekst do wspólnego spędzania czasu, budowania relacji międzypokoleniowych i cieszenia się słodkimi smakołykami. To święto, które łączy ludzi w radosnej atmosferze i przypomina o znaczeniu wspólnego dziedzictwa kulturowego. W tłusty czwartek, bez względu na wiek czy status społeczny, wszyscy stajemy się jedną wspólną świętującą rodziną.

Alina Laskowska

Przysłowia

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”
„Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”
„Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”
„Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”  

“Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania.”

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.