ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Rzeszowie / Зустріч президентів Польщі і України у Жешуві
Fot. Marek Borawski/KPRP

9 lutego prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzeszowie. Wracający z wizyt w zachodniej Europie prezydent Zełenski zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich, rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa w regionie.

Jak podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się w czwartek późnym wieczorem i trwało ponad dwie godziny.

– Prezydent Zełenski zrelacjonował Panu Prezydentowi swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną i szereg spotkań w Brukseli i innych stolicach europejskich. Rozmowa dotyczyła także planowanych przyszłych aktywności dyplomatycznych pana prezydenta i budowania agendy przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. W przyszłym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO, więc ta wymiana opinii i informacji między prezydentem Polski i Ukrainy w kontekście tych aktywności jest tutaj bardzo ważna – powiedział prezydencki minister.

– Panowie Prezydenci omówili także aktualną sytuację na froncie i sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie oraz konieczność dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego dla walczących z rosyjską agresją Ukrainy. Rozmowa dotyczyła także tematyki sankcji. Prezydent Zełenski podziękował panu prezydentowi Dudzie za wsparcie jakiego Polska udziela Ukrainie, w tym także za opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców – dodał szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Prezydent Zełenski wystąpił w Brukseli w Parlamencie Europejskim, był też gościem unijnych przywódców zgromadzonych na posiedzeniu Rady Europejskiej. Ofis Prezydenta Ukrainy twierdzi, że Zełenski rozmawiał z przywódcami UE o potrzebach obronnych Ukrainy – lotnictwie bojowym, pojazdach opancerzonych, artylerii i obronie przeciwlotniczej. „Zełenski omówił ze swoimi partnerami konkretne kroki dotyczące realizacji formuły pokojowej, a także zaapelował o podjęcie decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE już w tym roku” – czytamy w komunikacie.

Prezydent Zełenski dziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę, dostarczając jej broń i apelując o poszerzenie pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że w interesie Ukrainy i całej Europy leży, aby Rosja nie mogła produkować nowych rakiet.

Prezydent Ukrainy przed wizytą w Brukseli w środę odwiedził Londyn i Paryż. Spotkał się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, potem zabrał głos w brytyjskim parlamencie. Spotkał się też z królem Karolem III. Z kolei w stolicy Francji spotkał się z prezydentem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

www.zozpu.org Opracowanie Redakcji

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.