Byli Polakami, promowali też Polskę i cieszę się, że dzisiaj w tej uroczystości poza naszymi rodakami brali też udział ambasadorowie z całego świata – powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski w trakcie otwarcia w Rzymie wystawy poświęconej polskim męczennikom, franciszkanom z Pariacoto, którą można oglądać przez całe lato w Casa Kolbe.
Uroczysta inauguracja wystawy z udziałem Polonii odbyła się w środę 3 lipca w Klasztorze Franciszkanów na Via San Teodoro 42. „Jestem bardzo zadowolony, że wspólnie z ambasadorem Peru mogliśmy dzisiaj w Casa Kolbe, w miejscu, które upamiętnia pobyt św. Maksymiliana Kolbe tutaj w Rzymie, dzięki otwartości i dzięki współpracy z franciszkanami, otworzyć wspólnie wystawę o naszych braciach, męczennikach z Peru, która jest skierowana do naszych rodaków, którzy odwiedzają Rzym, ale też skierowana do innych pielgrzymów, którzy tutaj przybywają” – podkreślił ambasador Kwiatkowski.
Ambasador przy Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że dzięki tej wystawie „możemy pokazać historię niezwykłą, historię braci, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że nieśli Dobrą Nowinę o Panu Bogu. Zostali zamordowani, ale też zostali wyniesieni na ołtarze i dzisiaj, myślę, że są naszymi bohaterami”. Adam Kwiatkowski dodał, że wystawa pokazuje, jak wiele o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zrobili nie tylko w dziedzinie ewangelizacji, ale także promocji Polski.
Wystawa „Działalność polskich misjonarzy, Męczenników z Pariacoto” obecna jest czasowo w różnych miejscach Rzymu. Organizowana jest przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z Franciszkańskim Zakonem Braci Mniejszych Konwentualnych, finansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obecna wystawa w Casa Kolbe dostępna będzie przez całe lato dla Polaków i wszystkich chętnych.
9 sierpnia 1991 r. po Mszy św. pracujący w peruwiańskim Pariacoto o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali wyprowadzeni z klasztoru przez bojowników z organizacji Świetlisty Szlak i umieszczeni w samochodzie. Zakonników wywieziono do Pueblo Viejo, w pobliże cmentarza. O. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew dwoma strzałami w kręgosłup i głowę. Zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru przez papieża Franciszka.
www.zozpu.org za Family News Service