ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Z okazji podwójnego święta na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości, podczas których prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, Akty Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą, w towarzystwie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki. Marszałek Sejmu reprezentowała Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, władzy samorządowej, a także reprezentanci organizacji polonijnych z całego świata. W uroczystościach wzięli udział prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz i Wiktoria Laskowska-Szczur prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, Maria Siwko dyrektor Domu Polskiego w Kijowie.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego podniesienia flagi państwowej. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, aktów nadania obywatelstwa RP oraz wręczenia flag państwowych przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w krzewieniu polskiej kultury i tradycji narodowej, działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał ją o. Rafał Myszkowski z Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie.

Prezydent Duda przypomniał w swoim wystąpieniu, że poza Polską żyje ponad 20 milionów naszych rodaków, którzy „pamiętają o swojej ojczyźnie, pozostają z nią w łączności”. Podkreślił trudny los tych, którym przyszło dzisiaj żyć na Ukrainie i Białorusi. – Nasi rodacy mieszkający na Białorusi są ciemiężeni przez tamtejszy reżim i nie żyją w prawdziwie wolnym oraz niepodległym kraju – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że wiele osób o polskich korzeniach walczy z bronią w ręku na Ukrainie. – Mając polskie korzenie, walczą w obronie swoich najbliższych, którzy na nich czekają z nadzieją i trwogą – mówił prezydent. Dziękował także za pamięć o Polsce i zapewnił, że w ojczyźnie pamiętamy o Polakach za granicą nie tylko 2 maja.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła ogromne znaczenie edukacji w środowiskach polonijnych na całym świecie, z uznaniem mówiła o pracy polonijnych nauczycieli i dziękowała za przekazywanie wiedzy o Polsce i patriotycznych postaw.– Chcę wyrazić ogromne uznanie i szacunek dla Państwa pracy – akcentowała. Przypomniała również o realizowanej od 2016 roku akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Zwieńczeniem uroczystości było wysłuchanie utworu „Marsz Polonia” w wykonaniu Polonijnego Zespołu Młodzieżowego „Orlęta” z Gruzji. 

Przed południem w Warszawie, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej  na Zamku Królewskim. Flaga została zawieszona na wieży zegarowej przy akompaniamencie hymnu narodowego. Uroczystość zakończył przemarsz wojskowej asysty honorowej z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Później para prezydencka rozdawała flagi osobom licznie zgromadzonym na placu Zamkowym.

Informacja

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto ma wyrażać szacunek do flagi, propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Na terenie Polski flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Zgodnie z konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej.

Dzień 2 maja jest też świętem Polonii i Polaków za Granicą, które obchodzimy od 2002 roku. Zostało ustanowione przez Sejm RP z inicjatywy Senatu. Świętem państwowym uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Wiktoria Laskowska-Szczur

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.