ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

W celu aktywizacji  współpracy w ramach Umowy o międzyregionalnej współpracy między Żytomierską Obwodową Administracją Państwową i Kujawsko-Pomorskim Województwem (Polska) z roboczą wizytą  odwiedzili Żytomierz członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyśćoraz kierownik biura ds. międzynarodowej współpracy Mirosław Basiewicz.

Podczas spotkania z przewodniczącym obwodowej rady Josypom Zapałowskim rozpatrywane były pytania o  realizację wspólnych projektów kulturalnych, w szczególności  możliwości występu  polskich artystów w obwodzie. Josyp Zapałowski zaznaczył, że pod względem inwestycyjnej współpracy Polska jest partnerem Żytomierszczyzny i zajmuje szóste miejsce wśród innych państw świata. Jak do tej pory ogólna kwota inwestycji przedsiębiorców z Polski w obwodzie żytomierskim wynosi11 milionów dolarów USA.

  1. Josyp Zapałowski zaznaczył:«Dziś ta wizyta jest wielce znacząca. Nasz kraj pragnie współpracy z sąsiednim państwem. To będzie pożyteczne dla naszego społeczeństwa».
  2. Sławomir Kopyść: «Z wielką przyjemnością bywamy na Żytomierszczyźnie. Mówimy o perspektywach późniejszej współpracy. Mamy dobre stosunki, jednak chciałoby się je rozwijać, zwłaszcza gospodarcze i kulturalne».

Honorowi goście zawitali do Centrum Polskiego oraz zapoznali się z działalnością Żytomierskiego Obwodowego ZPU. Przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiego Województwa oraz wsprółacy  z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i ŻOZPU realizowano I etap projektu ratowania Polskiego Cmentarza w Żytomierzu.

Mamy nadzieję, że wizyta przyczyni się do owocnej współpracy.

 

                            Wiktoria Laskowska-Szczur

partnery_zt1 partnery_zt2

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.