ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

ANONS: XVI Dni Kultury Polskiej na Ukrainie XXIX Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”

Organizator Stowarzyszenie „Kongres Oświaty Polonijnej” oraz Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie

Pod Honorowym Patronatem: Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Patronat medialny: TVP Polonia, PAP, Sojuz-TV, TV Suspilne Żytomierz, Polacy Żytomierszczyzny, Federacja Mediów Polskich na Wschodzie, Dziennik Kijowski, czasopismo „Tęcza Żytomierszczyzny.”

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które od lat łączy Polaków na Ukrainie i promuje polskie dziedzictwo w kontekście międzynarodowym. W tym roku szczególnie celebrujemy:

• 170. rocznicę urodzin Juliusza Zarębskiego;

• 100. rocznicę śmierci Józefa Conrada Korzeniowskiego;

• 35-lecie działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Termin: 20-24 listopada 2024 roku Miejsce: Żytomierz

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie powstał w 1989 roku. Dziś do organizacji należy 28 jednostek, w tym zespoły artystyczne, 4 redakcje medialne. W obwodzie żytomierskim mieszka największa liczba obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie – 50 000 osób (i to według spisu ludności 2001 r.), 1/3 wszystkich Polaków Ukrainy.

Historia Dni Kultury Polskiej na Ukrainie Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu to wydarzenie z wieloletnią tradycją, które powstało z potrzeby pielęgnowania polskiej tożsamości narodowej oraz integracji Polaków mieszkających na Ukrainie.

Po raz pierwszy zorganizowany został Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” w latach 90., w okresie odradzania się polskiej społeczności po latach represji

Dzięki staraniom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, w 2008 roku Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” został rozszerzony o Dni Kultury Polskiej. Na Dni Kultury Polskiej przyjeżdżają oficjalne delegacje z Polski, bierze udział około 250 uczestników z Ukrainy i Polski. To są znaczące, liczne imprezy, nagłaśniane przez media, TVP Polonia i TRK Ukrainy.

Honorowymi gośćmi święta w różnych latach byli: Ambasadorowie RP w Kijowie Jacek Kluczkowski i Bartosz Cichocki, delegacja Senatu RP oraz stale uczestniczą delegacje Województwa Śląskiego i Kujawsko-Pomorskiego, Lubelskiego i Dolnego Śląska, Bytomia, Płocka i Katowic. Koncertowały zespoły muzyczne i taneczne z Katowic, Płocka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Od 2009 r. Dni Kultury Polskiej odbywają się pod Honorowym Patronatem Senatu RP.

Przez te lata Dni Kultury Polskiej  na Ukrainie w Żytomierzu stały się:

• Platformą spotkań i wymiany kulturalnej między Polską a Ukrainą;

• Przestrzenią prezentacji osiągnięć Polaków na Ukrainie, ich historii i dziedzictwa;

Symbolem współpracy międzynarodowej, przyciągającym gości z Polski i innych krajów. Ważną częścią Dni Kultury Polskiej jest Międzynarodowy Festiwal „Tęcza Polesia,” który wielu lat prezentuje zespoły artystyczne, muzyczne i folklorystyczne, zarówno z Polski, jak i Ukrainy, budując mosty między kulturami.

Dlaczego warto wziąć udział?

1. Poznanie polskiego dziedzictwa: Wystawy, konferencje i koncerty to doskonała okazja do zgłębienia historii i kultury Polski oraz jej wpływu na regiony Ukrainy.

2. Spotkanie z historią: W tym roku szczególny nacisk kładziemy na postaci Juliusza Zarębskiego i Józefa Conrada Korzeniowskiego – wybitnych Polaków, którzy rozsławili polską kulturę na świecie. 3. Integracja polskiej społeczności: Dni Kultury Polskiej to przestrzeń do nawiązywania kontaktów i wzmacniania więzi między Polakami z różnych części Ukrainy i świata.

4. Unikalna atmosfera: Wydarzenie odbywa się w historycznym Żytomierzu – jednym z najważniejszych ośrodków polskości na Ukrainie.

5. Wartości edukacyjne: Każdy punkt programu został zaplanowany z myślą o promowaniu wiedzy o wspólnej historii Polski  i Ukrainy i roli w historii Europy.

Program 22 listopada (piątek)

16:00 Prezentacja wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”, ekspozycja przedstawia sylwetki i życiorysy Polaków – obywateli Ukrainy, którzy polegli w walce z rosyjskim agresorem,, ekspozycja przedstawia sylwetki i życiorysy Polaków – obywateli Ukrainy, którzy polegli w walce z rosyjskim agresorem, przygotowana przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z inicjatywy Fundacji „Wolność i Demokracja” udostępniona przez przez Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie (Dom Kultury Ukraińskiej ul. W. Berdyczowska, 61)

23 listopada 2024 roku (sobota)

Dom Kultury Ukraińskiej ul. W. Berdyczowska, 61

08:30          Prezentacja książki Wołodymyra Horbatenko „Czesław Miłosz: „Więcej niż jedno życie”

10:00          Konferencja „Działalność Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie w kontekście 35-lecia istnienia”

                      – Prezentacja książki „Na przekór totalitaryzmom. Opowieść o Franciszku Brzezickim” autor J. Wojcicki, wydana przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. Franc Brzezicki założyciel  

Wystawa fotograficzna „35 lat odrodzenia tożsamości polskiej na Żytomierszczyźnie”

24 listopada 2024 roku (niedziela)

13:00          Msza Święta dziękczynna w kościele konkatedralnym za 35 lat działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, organizatorów, dobroczyńców i uczestników Dni Kultury Polskiej na Ukrainie oraz o sprawiedliwy pokój na Ukrainie (prokatedra pw. św. Zofii kijowsko-żytomierskiej diecezji, Majdan Zamkowy, 2)

15:00          XXIX Międzynarodowy Festiwal Kultury PolskiejTęcza Polesia

(Żytomierska Obwodowa Filharmonia, ul. Kosenki 26)

Glossa

Ponadto 20-24 listopada odbędą się Dyktando „Mistrz Ortografii Polskiej”, VIII Konkurs Recytatorski im. Walentyna Grabowskiego poświęcony Józefowi Conradowi Korzeniowskiemu oraz wycieczka “Polskie adresy Żytomierza” i Berdyczowa

  • Ze względu na stan wojskowy działania będą podejmowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Program może uleć zmianie.

Dołączcie do nas i bądźcie częścią tej wyjątkowej tradycji!

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.