ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

IMG_0177W ramach tak zatytułowanego projektu oświatowego najlepsi uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego w dniach 16-22 grudnia 2019 roku zapoznawali się z zabytkami, tradycjami bożonarodzeniowymi i kulturą polską w dwóch śląskich miastach: Bytomiu i Katowicach.

Bardzo interesująca dla uczniów była wizyta w studiu kulinarnym Fudio w centrum Bytomia, gdzie mieli okazję poznać polskie tradycje kulinarne i nauczyć się sztuki gotowania. Podczas warsztatów uczyli się lepić pierogi, a także próbowali – udanie − opanować technikę pieczenia słodkich bułeczek. Przygotowane przez nich pyszne dania stały się elementem lunchu, który zjedli.

W Muzeum Śląskim w Katowicach młodzież zapoznawała się z historią Śląska. Jako że placówka znajduje się na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego, sale wystawowe usytuowane są pod ziemią, na dwóch poziomach. Wśród stałych ekspozycji są: galeria malarstwa polskiego, na której prezentowane są obrazy polskich artystów światowego formatu, galeria sztuki nieprofesjonalnej, galeria sztuki sakralnej, a na niższym poziomie wystawa dotycząca historii Śląska Cieszyńskiego i historii Górnego Śląska, ilustrująca dzieje regionu i rozwoju przemysłu wydobywczego. Muzeum oferuje także wizytę w pokoju zagadek. Escape room „Skrytka powstańców” to świetna zabawa, z której skorzystali młodzi żytomierzanie.

Przy okazji wizyty u władz wojewódzkich młodzież zwiedziła gmach Sejmu Śląskiego. Z delegacją z Żytomierza spotkał się marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie opowiedziała obecnym o wieloletniej owocnej współpracy między obwodem żytomierskim i województwem śląskim oraz podziękowała za wsparcie Polaków z Żytomierszczyzny.

„Współpracę tworzą ludzie. Będziemy nadal współpracować z Żytomierszczyzną i współpraca ta nadal będzie owocna” − zaznaczył marszałek Jakub Chełstowski. Wysoko przy tym ocenił pracę wydziału współpracy międzynarodowej. Spotkaniu towarzyszyły kolędy i życzenia świąteczne.

Atrakcji nie brakowało! Uczniowie odwiedzili jarmark bożonarodzeniowy zorganizowany na rynku w Katowicach, który prezentował się wspaniale zwłaszcza wieczorami, gdy zmrok rozświetlały świąteczne dekoracje. Karuzela, baśniowy pociąg i kolorowe budki z postaciami z bajkowego lasu zachwycały. Na stoiskach można było kupić wyroby rękodzielnicze, świąteczne ozdoby, ceramikę, ręcznie malowane bombki, ekotorby, kartki świąteczne, wianki, bukiety, stroiki, zabawki z drewna, biżuterię, ikony i dewocjonalia.

W niedzielę uczniowie uczestniczyli w mszy świętej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Czas upłynął szybko. Szczęśliwi i zadowoleni uczestnicy projektu wrócili do rodzinnego Żytomierza.

Wyjazd młodzieży został zorganizowany przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Śląskiego Województwa, prezydenta Bytomia i Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Іrena Świtelska

DSC_7027 DSC_7135 DSC_7140 DSC_7146 DSC_7157 DSC_7269 IMG_0177 IMG_0247 IMG_0251

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.