Uroczystość „Żegnaj, szkoło!”, Dni otwarte Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prezentacja Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego działającej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie odbyła się 29 maja na zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w Żytomierzu. Obchody zostały przeprowadzone w gościnnych progach Żytomierskiego Obwodowego Teatrze Lalek.
Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie ma dość długą historię. Pierwsze lekcje języka polskiego miały miejsce w 1989 r. Dużo uczniów przez ten okres nauczyło się języka polskiego, historii i kultury polskiej, podjęły studia w Polsce na prestiżowych polskich uczelniach. W naszej szkole uczą się wszyscy – dzieci, rodzice i dziadkowie. Z pewnością można powiedzieć, że polska szkoła w Żytomierzu jest trzypokoleniowa. W szkole pracują nauczyciele języka polskiego z Ukrainy i Polski skierowani z ORPEG.
Dni otwarte Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) zapoznały abiturientów i ich rodziców z bogatą ofertą edukacyjną , to znaczy z warunkami rekrutacji na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie. Co roku dużo uczniów polskiej szkoły dostaje się na studia na KUL. Nowymi kierunkami są położnictwo i kryminologia na KUL, a inżynieria środowiska i dietetyka będą odbywały się w Stalowej Woli, to znaczy filii uniwersytetu. Rejestracja na studia odbywa się w trybie on-line – za pośrednictwem strony kandydat.kul.pl. Korespondencja związana z rejestracją prowadzona jest za pośrednictwem maila, komunikatora na koncie rekrutacyjnym (e-Rekrut) i telefonicznie. W sprawach rekrutacji też można będzie zwrócić się do Informacyjno-Edukacyjnego Centrum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Żytomierzu, gdzie można uzyskać pomoc i przygotować wszystkie dokumenty na studia.
Podczas zakończenia roku szkolnego odbyła się prezentacja polskiej szkoły, od historii powstania nauczania języka polskiego w 1989 r. do dzisiejszej działalności. Niektórzy maturzyści zobaczyli siebie na zdjęciach w młodszym wieku, co sprawiło im dużą radość.
Działalność placówki zaprezentowali uczniowie po czym rozpoczął się program artystyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Wiktorii Zubarewej. Program artystyczny zaprezentowały polskie zespoły, działające przy organizacji: Zasłużony dla Kultury Polskiej Ludowy Zespół Polskiego Tańca „Koroliski” pod kierownictwem Zasłużonej dla Kultury Polskiej Ireny Świtelskiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej Polski Dziecięcy Zespół Wokalny „Dzwoneczki” pod kierownictwem Zasłużonej dla Kultury Polskiej Jadwigi Poliszczuk i Bogdana Poliszczuk, Polski Dziecięcy Teatr Lalek „ModernPol” pod kierownictwem Wiktorii Zubarewej oraz Duet rodzinny „Stokrotki” pod kierownictwem Natalii Zubarewej. Piosenka „Kaczka-dziwaczka” w wykonaniu uczennicy polskiej szkoły Anity Cyporenko razem z zespołem „Koroliski” wywołała wielkie brawa widzów. Wszystkim spodobał się wiersz w wykonaniu Aleksego Denysewycza pt. „Żaba” Jana Brzechwy z „ModernPol” oraz najmłodszego aktora koncertu Romana Kornijenki pt. „Trzy zające” Marii Terlikowskiej. Prowadzącą koncertu była nauczycielka języka polskiego Wiktoria Zubarewa.
Należy podkreślić, że dla 24 maturzystów tegoroczny koncert miał szczególny wymiar. Oni byli bardzo wzruszeni, bo to był ich pożegnalny wieczór. W imieniu maturzystów ze słowami wdzięczności wystąpiła uczennica Anna Chiżniczenko, która powiedziała takie piękne słowa: „Żegnam polską szkołę z wielkim smutkiem i żalem. Nieraz będę tu wracać myślami, bo tu poznałam polską kulturę i nauczyłam się języka polskiego. Tutaj uczą najlepsi nauczyciele!”.
O poziomie nauczania w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielna im. I.J. Paderewskiego świadczą liczne nagrody uzyskane w tegorocznych konkursach, festiwalach oraz olimpiadach z języka polskiego i literatury polskiej. Wśród zwycięzców należy wymienić najaktywniejszych uczniów szkoły, takich jak Olga Baszyńska, Anna Chiżniczenko, Wsiewołod Gabruk, Anita Cyporenko, Jan Kopetczuk, Mikołaj Bilecki, Oleksandra Bondarczuk, Jana Kazak, Anastazja Danylczuk, Elżbieta Karpenko, Antoni Owod i wielu innych. Ponadto w tym roku szkolnym 24 maturzystów uzyskało certyfikaty znajomości języka polskiego.
Na koniec uroczystości Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Pani Wiktoria Laskowska-Szczur podziękowała wszystkim dzieciom za chęć działania, rodzicom za współpracę, a nauczycielom szkoły za ich wysiłek.
Zapraszamy wszystkich do Polskiej Szkoły Sobotnio-Niezdielnej im. I. J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie na ciekawą naukę języka polskiego, poznania historii i literatury Polski w przyszłym roku!
Nasz adres: ul. Teatralna 17/20 lok 111, Żytomierz
Działanie jest współfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Konkursu Polonii i Polaków za Granicą 2021.
Wiktoria Zubarewa, nauczycielka języka polskiego