ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Na lekturę trzynastej edycji akcji organizowanej przez Prezydenta RP zostały wybrane „Kordian” Juliusza Słowackiego. Lekturę czytano w Żytomierskiej Bibliotece Obwodowej.

Co roku Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie jest inicjatorem Narodowego Czytania w Żytomierzu. Również w tym roku, 7 września, Związek Polaków wspólnie z Kongresem Oświaty Polonijnej zaprosił miłośników polskiej literatury do uczestnictwa w tej akcji. To ważne wydarzenie tradycyjnie połączono z uroczystą inauguracją roku szkolnego w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego. Wiktoria Laskowska-Szczur zaznajomiła obecnych z działalnością i osiągnięciem naszych uczniów. Ks. Kanonik Wiktor Makowski przypomniał swoje dzieciństwo, jak wszystko co polskie było prześladowane w czasach sowieckich, zachęcił obecnych uczyć się języka, literatury i kultury polskiej oraz wszystkich pobłogosławił na nowy rok szkolny.

Laureaci konkursów recytatorskiego mistrzowsko wykonały wiersze, zespół „Dzwoneczki” pod kierownictwem Maryny Metelskiej upięknili uroczystość występem.

Uczniowie polskiej szkoły, nauczyciele, pracownicy biblioteki i seniorzy z niecierpliwością czekali na spotkanie z Juliuszem Słowackim. Nie wszyscy uczestnicy czytania stawili się w bibliotece, część osób połączyła się online.

Przybyłych powitała prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur i odczytała list prezydenta RP do uczestników Narodowego Czytania. „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.

Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, ten utwór niezwykle jest aktualny. Strofy Słowackiego czytali prezesi organizacji polskich Wiktoria Laskowska-Szczur, Maria Piwowarska, Walentyna Żurawlowa UTW, nauczyciele języka polskiego Tetiana Petrowska, Anita Perlińska i Izabella Has (ORPEG), uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Teatru ModernPol oraz mieszkańcy Żytomierza. Każdy z zebranych odczytał wybrany fragment, przenosząc słuchaczy w czasy zaborów, kiedy Polska o wolność marzyła.

Miłe słowa podziękowania skierowały pod adresem uczniów i nauczycieli z ORPEG Anita Perlińska i Izabella Has oraz zaprosili na zajęcia w szkole.

„Kolejny raz, ze względu na agresję rosyjską, jesteśmy zmuszeni do wybrania hybrydowej formy Narodowego Czytania, ale całym sercem jestem z Wami! − powiedziała Wiktoria Laskowska, która z obecnymi w Żytomierzu łączyła się z Polski. − Wielu uczniów naszej szkoły pozostało w Polsce, niektórzy stali się studentami wyższych uczeni. Jestem z nich dumna! Swoje osiągnięcia zawdzięczają naszej szkole, Związkowi Polaków, nauczycielom. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy spotykamy się razem, polska literatura jeszcze silniej nas jednoczy. Życzę zdrowia, sił i wytrwałości w nowym roku szkolnym i pokoju!”.

Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania 2024. Imprezę zakończył poczęstunek.

Warto zaznaczyć, że wojna i trudne warunki sprawiły, iż polska społeczność w Żytomierzu jest wyjątkowo spragniona kontaktu ze słowem polskim, z polską kulturą.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie Cz. II realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja.

www.zozpu.org

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.