ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

DSC09374 2 listopada 2016 młodzież, nauczyciele i członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalili znicze  na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu

Białe i czerwone znicze, kupione ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego i przekazane przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska zostały zapalone na Polskim Centarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków w obwodzie Żytomierskim: Berdyczowie, Korosteniu, Nowograd – Wołyńskim, Radomyślu, Olewsku, Korostyszewie, Choroszewie, Jemilczynie, Marjonówce, Bykówce.

Na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu została odprawiona Msza święta za zmarłych. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. kanonik Wiktor Makowski. Tradycyjnie setki wiernych ze wszystkich żytomierskich parafii modliły się za tych, którzy odeszli do wieczności, szczególnie za tych, którym odmówiono w przeszłości prawa do godnego pogrzebu chrześcijańskiego, za prześladowanych, za poległych na wojnach, w tym za poległych na ostatniej wojnie rozpętanej na wschodzie Ukrainy. W szczególny sposób ks. kanonik Wiktor Makowski podziękował członkom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie za organizacje i sprzątanie Polskiego Cmentarza.

Tradycja Zaduszek jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Szczególny wymiar posiada to święto w Żytomierzu, stanowi ono połączenie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, które nazywane jest „Zaduszki”. W tym czasie odwiedza się groby bliskich i zapalają znicze.

W imieniu Zarządu ŻOZPU sklładam gorące podziękowania dla wicemarszałka śląskiego województwa  Stanisławowi Dąbrowie, prezedentowi mista Bytom Damianowi Bartyli oraz Alicji Brzan- Kloś Górnośląskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska za zaangarzowanie, organizacje akcji oraz pomoc Polakom na Kresach.

Wiktoria Laskowska-Szczur

DSC09384DSC09374 DSC09384 DSC09389 DSC09393 DSC09424 DSC09431 DSC09435

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.