Z inicjatywy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przy wsparciu Senatu RP i Fundacji Wolność i Demokracja uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej 1 listopada 2016 r udali się do Lwowa, żeby zapoznać się z polską historią i kulturą swoich przodków oraz wziąć udział w akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego.
Nasze poznawanie Lwowa zaczęło się od zwiedzania Rynku, łacińskiej Katedry pw. oraz Wniebowzięcia NMP, zobaczyli pomnik wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Wycieczkę po Lwowie dla młodzieży prowadziła Teresa Pakosz, redaktor Radio Lwów, wspaniały znawca historii i zabytków Lwowa.
Najważniejszym punktem programu i celem przyjazdu do Lwowa było uczestnictwo w akcji „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” oraz udział w akcji Podaruj znicz na Kresy, organizownaym przez Urząd Marszałkowski województwa śląskiego i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Pani Alicja Brzan- Kloś przekazała Żytomierskiemu Obwodowemu Związku Polaków na Ukrainie 3000 zniczy, którę bedą zapalone na Polskim Centarzu w Żytomierzu i na grobach Polaków w obwodzie Żytomierskim.
We Lwowie młodzież pomagała roznosić i zapalać zniczy na grobach Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Władysława Bełzy, Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej. Na Mszy świętej odprawianej przez Metropolitę Lwowskiego obrządku łacińskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego byli obecni: Konsul Generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, prezesi organizacji polskich, pielgrzymi z Polski oraz ekipa TVP Polonia Wrocław na czele z p. redaktor Grażyną Orłowską-Sondej.
Młodziesz zaśpiewała Rotę na grobie autora Marii Konopnickiej.
Wiktoria Lskowska-Szczur