ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Mimo wojny na Ukrainie w Żytomierzu 10 kwietnia 2024 r. uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystości zorganizował Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie.

W XIV rocznicę katastrofy smoleńskiej Młodzież Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego , nauczyciele i członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą śp Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W tym dniu odwołujemy się do wspomnień i refleksji o tragicznie zaginionych wielkich Polakach, mężach stanu, przywódcach, patriotach zasłużonych dla Polski, którzy pragnęli oddać hołd pomordowanym polskim oficerom w Katyniu. Pamiętamy każdego, którzy zginęli w tej dojmującej katastrofie.

Wraz z narodem polskim chylimy czoło przed pamięcią ofiar tragedii smoleńskiej oraz dzisiaj razem ramie w ramie  walczymy ze wspólnym wrogiem – rosyjskim agresorem.

W wyniku katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, do którego doszło w sobotę, 10 kwietnia 2010 r. o godz. 08:41, zginęło 96 osób, wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Lech Kaczyński z małżonką Marią. W katastrofie zginęli również: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, szef Sztabu Generalnego WP i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych z osobami towarzyszącymi, którzy stanowili polską delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Warto nadmienić, że od 2010 roku Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie organizuje uroczystości w hołdzie ofiar zamordowanych przez NKWD w lesie katyńskim w 1940 roku oraz tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 70 lat później.

Wiktoria Laskowska

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.