ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Znaczna liczba polityków i obserwatorów zgłasza wysokie prawdopodobieństwo znacznej eskalacji agresji militarnej ze strony Rosji na Ukrainę.

Przedstawiane są różne scenariusze, w tym szeroko dyskutowany scenariusz operacji wojskowej na pełną skalę z zajęciem dużej części Ukrainy lub całego kraju.

Ten scenariusz jest aktywnie dyskutowany wśród zachodnich polityków i ekspertów. Czasem mówi się o perspektywie nadchodzących tygodni, a czasem nawet dni.

Na Ukrainie wzrosła fala fałszywych doniesień o znalezieniu różnych podejrzanych przedmiotów. W Żytomierzu od początku 2022 roku policja wielokrotnie otrzymywała błędne zgłoszenia o minach w galeriach handlowych, a jeszcze w szkołach, przedszkolach i szpitalach. Rodzice przedszkolaków i uczniów otrzymali wiadomość ostrzegającą ich przed możliwą ewakuacją, a nawet z prośbą o włączenie się do ochrony placówki.

Państwowa Służba ds. Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji prowadzi śledztwo w sprawie ataku cybernetycznego na strony internetowe ukraińskiego rządu w nocy z 13 na 14 stycznia. Atak hackerski, który uniemożliwił działanie rządowych stron internetowych na Ukrainie, jest częścią wojny hybrydowej. „Atak jest uderzającym przykładem operacji informacyjnej i psychologicznej”, – zaznaczył Oleg Derevyanko, przewodniczący rady dyrektorów ISSP.

Obawy przed agresją Rosji wobec Ukrainy są. Wojna na Ukrainie trwa od 8 lat, ludzie przyzwyczaili się do stanu zagrożenia. Mieszkańcy w Żytomierzu nie poddają się panice. Miało miejsce wzmożone pobieranie gotówki w bankomatach, natomiast w sklepach nie odnotowano braku produktów.

Wszyscy obawiają się agresji, dobrze pamiętany rok 2014, kiedy miastem niesiono trumny z ciałami naszych wojskowych, „kibergów” z 95. brygady wojskowej.   

Niedawna wizyta premiera Polski do Ukrainy, wielkie wsparcie USA, Anglii, Polski, oraz innych państw aliansu NATO, a także czołowych polityków światowych pokazuje, że Ukraina jest mocno wspierana. I to daje nadzieję, że nie pozostaniemy sami jak w 1920 lub 2014 roku, a historia kołem się toczy…

Wiktoria Laskowska

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.