ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

DSC00712Pod koniec czerwca – na początku lipca grupa dzieci i młodzieży z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie wzięła udział w edukacyjno-krajoznawczym projekcie „Lato z Polską 2016” w Krakowie. Grupa przyjechała na zaproszenie Stowarzyzenia Wspólnota Polska Oddział w Kpakowie przy wsparciu marszałka wojewódstwa małopolskiego.

Do Krakowa przybyły grupy z Ukrainy i Rumunii. Program spotkania był bardzo ciekawy i intensywny. Głównym celem projektu jest szczegółowy przegląd historii starożytnej Krakowa i jego okolic, wycieczki z przewodnikiem, zajęcia w języku polskim i program kulturalny.

Kraków to dawna stolica Polski i siedziba królów polskich. Więc w Krakowie znajduje się dużo historycznyh atrakcji znanych na całym świecie. Każdego dnia dzieci miały regularne wycieczki po mieście. Zostały pod wrażeniem po zwiedzaniu Zamku Królewskiego na Wawelu z jego historią i licznymi legendami oraz po wycieczce ścieżkami podróży Jana Pawła II, odwiedzając słynny Kościół Mariacki i Sukiennice na Rynku Głównym.

Ciekawy wyjazd był do Sanktuarium w Łagiewnikach, zapoznanie z Kazimierzem Katolickim i Muzeum Historycznym z Barbakanem. Szczególne wrażenie sprawiła wycieczka do Wadowic, gdzie dzieci zapoznały się z życiem polskiego papieża Jana Pawła II i miały okazję spróbować kremówki, które uwielbiał papież.

Bardzo spodobała się wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie zebrane są modele samolotów wojskowych od 1914 roku do współczesnych. Wśród nich jest helikopter, którym latał Jan Paweł II.

Dzieci były zachwycone zwiedzaniem Wieliczki, która jest znana swą największą na świecie kopalnią soli oraz górniczą trasą ekskursyjną. Wspaniała była również wycieczka do zoo.

Każdego dnia odbywały się zajęcia z języka polskiego, gdzie uczestnicy projektu mieli okazję dowiedzieć się czegoś nowego oraz udoskonalić własną wiedzę. Organizowane były też gry i konkursy w różnych dyscyplinach sportowych.

Jednym z najważniejszych elementów projektu był Dzień Polski, w którym dzieci wystąpiły na koncercie z pieśniami, poezją i tańcami. Dzieci z Polskiego Ludowego Tanecznego Zespołu Koroliski zaprezentowali tańce krakowiak, kujawiak z oberkiem oraz suitę lubelską. Na koncert przybyli przedstawiciele Wpólnoty Polskiej Oddział w Krakowie – Kazimierz Dobrzański i Piotr Zborowski. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Czas bardzo szybko leciał w Krakowie. Z szczerym podziwem z tego, co zobaczyli i poznali, uczestnicy radośni i szczęśliwi wracali do domu. Wyrażamy naszą wdzięczność dla organizatorów tego wspaniałego wypoczynku w naszej bratniej Polsce.

Irena Switelska


DSC00827

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.