ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i polski premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Kijowie, 1 lutego 2022 r. / Zdjęcie: president.gov.ua, CC BY 4.0 [Офіс Президента України]

Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w Kijowie na Ukrainie

W dniu 1 lutego Jan Dziedziczak, Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, towarzyszył Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w oficjalnej wizycie w Kijowie, na zaproszenie Premiera Ukrainy, Denysa Szmyhala, w związku z eskalacją bezpośredniej presji militarnej na Ukrainę ze strony Rosji. Członkami delegacji oficjalnej byli również Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie, Bartosz Cichocki, Rzecznik Prasowy Rządu, Piotr Müller oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz.

Podczas rozmów z Premierem Denysem Szmyhalem oraz Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska stoi ramię w ramię z Ukrainą wobec bezpośredniego zagrożenia inwazją militarną ze strony Rosji. Rząd RP intensywnie wspiera suwerenność Ukrainy na forum międzynarodowym, w ramach OBWE, której obecnie przewodniczy, NATO, UE, ONZ  jak i dwustronnie. Podczas wizyty, Minister Michał Dworczyk uczestniczył w przekazaniu polskiego konwoju humanitarnego na potrzeby Ukrainy.

Nowy sojusz: Polska, Ukraina i Wielka Brytania

Polska, Ukraina i Wielka Brytania powołają nowy format współpracy, przekazały władze trzech krajów. Sojusz „połączy trzy kraje o wspólnych zasadach”, ocenił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Plany stworzenia nowego sojuszu ogłoszono podczas wizyty w Kijowie premierów Polski i Wielkiej Brytanii Mateusza Morawieckiego i Borisa Johnsona. W ukraińskiej stolicy spotkali się oni z tamtejszymi prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, że nowa inicjatywa Kijowa, Warszawy i Londynu „łączy kraje mające wspólne zasady, które chcą razem wzmacniać bezpieczeństwo i rozwijać handel i są gotowe do konkretnych działań”.

„Zarówno Warszawa, jak i Kijów oraz Londyn są świadome zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i mają strategię przeciwdziałania wyzwaniom rosyjskim, ale też mają duży potencjał trójstronnej współpracy w dziedzinie handlu, inwestycji, energetyki, w tym odnawialnej”, zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

Jak podkreślił, nowy sojusz stanowi część ukraińskiej strategii małych formatów, takich jak choćby łączący Ukrainę z Polską i Litwą Trójkąt Lubelski.

Spotkanie w Ambasadzie

W trakcie spotkania w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie z mieszkającymi na Ukrainie Polakami, Premier podkreślił zdecydowanie wsparcie Polski dla niepodległej Ukrainy oraz aktywne działania, których celem jest uniknięcie bezpośredniego konfliktu zbrojnego. Zapewnił także o pomocy naszym Rodakom w razie rosyjskiej agresji.

W ramach programu delegacji, Minister Jan Dziedziczak wziął także udział w złożeniu kwiatów na Cmentarzu Bajkowa, na grobach Legionistów Polskich, którzy zginęli w walkach o Kijów w 1920 roku.

Ponadto, polska delegacja oddała cześć obrońcom Ukrainy w wojnie z Rosją o Donbas pod Ścianą Poległych Soboru Michajłowskiego. Podkreślono, że wśród wielu poległych są obywatele Ukrainy pochodzenia polskiego.

Ważnym punktem w programie wizyty był udział w zapaleniu znicza pod pomnikiem Anny Walentynowicz przed Ambasadą RP. Jej pomnik jest symbolem solidarności Polaków z Ukrainą walczącą o suwerenność.

Zełenski: Jesteśmy wdzięczni Polsce za pomoc

Dla Mateusza Morawieckiego była to pierwsza wizyta na Ukrainie w roli polskiego premiera, zauważyło biuro prezydenta Ukrainy w swojej relacji z wtorkowego spotkania Morawieckiego z prezydentem Zełenskim.

„Nie będzie bezpiecznej Europy bez suwerennej Ukrainy. Nie będzie niepodległej Ukrainy bez wsparcia UE i NATO. Moja dzisiejsza wizyta w Kijowie jest wyrazem solidarności z państwem ukraińskim, które doświadcza zagrożenia ze strony Rosji. Razem bronimy pokoju i bezpieczeństwa”, napisał polski premier na Twitterze.

Jak podkreśliła strona ukraińska, Morawiecki i Zełenski omówili sytuację Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa i „dalszą współpracę na rzecz wzmocnienia obronnej i finansowej stabilności” tego kraju.

Ukraiński prezydent wyraził wdzięczność prezydentowi Andrzejowi Dudzie i polskiemu rządowi z premierem Morawieckim na czele za pomoc, jaką Polska okazuje Ukrainie i jaką obiecuje okazać w niedalekiej przyszłości.

W poniedziałek (1 lutego) Duda ogłosił, że Polska wspomoże wschodniego sąsiada amunicją do celów defensywnych, a także w razie potrzeby pospieszy z dalszą pomocą humanitarną. „Cenimy to wsparcie i zawsze będziemy o nim pamiętać”, zadeklarował Zełenski.

Za: /www.gov.pl oraz www.euractiv.pl

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.