ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

DSC_51608 września 2018 r. w Obwodowej Bibliotece im. O. Olżycza w Żytomierzu odbyło się Narodowe Czytanie ostatniej powieści Stefana Żeromskiego pt. Przedwiośnie”. Co roku Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie jest inicjatorem przeprowadzania wydarzenia z udziałem dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego w Polskiej Szkole Sobotnio-niedzielnej im. I.J. Paderewskiego. Za tak ważną działalność upowszechnienia literatury polskiej na Żytomierszczyźnie Prezydent RP Andrzej Duda przekazał na ręce p. Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dołączając list z podziękowaniem.

Narodowe Czytanie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Konsulatu RP w Winnicy Konsul Generalny p. Damian Ciarciński oraz Konsul p. Alicja Zyguła. Do akcji czytania dołączyli się również nauczyciele języka polskiego na czele z p. Prezes Stowarzyszenia nauczycieli-polonistów Żytomierszczyzny  Mirosławą Starowierow, Wiktoria Wachowska, Wiktoria Zubarewa oraz Anetta i Andrzej Piotrowicz nauczyciele skierowani z ORPEG-u.

Para Prezydencka tradycyjnie zainaugurowała rozpoczęcie Narodowego Czytania w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a potem zostali zaproszeni na scenę przedstawiciele Konsulatu RP w Winnicy. Czytanie kontynuowali nauczyciele języka polskiego, dzieci i młodzież polskiego pochodzenia.

Prezydent RP Andrzej Duda tak zwrócił się do wszystkich Polaków na świecie:

– W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.

Wszyscy uczestnicy akcji Narodowego Czytania byli bardzo zadowoleni i pełni inspiracji. W czytaniu wzięli udział również członkowie Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.

Konsul Generalny RP w Winnicy p. Damian Ciarciński podkreślił, że cały dorobek polskiej kultury znajduje się w arcydziełach polskiej literatury, a więc trzeba angażować dzieci i ich rodziców do czytania, przekazując im w taki sposób wartości polskiego narodu.

W dobie laptopów i komputerów czytanie książek staje się rzadkością, dlatego należy propagować czytanie polskiej literatury w tak atrakcyjny sposób.

Na koniec spotkania P. Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur podziękowała młodzieży za aktywny udział w akcji oraz ich rodzicom za pielęgnowanie czytania lektur w języku polskim w swoich domach.

Prezes  Stowarzyszenia nauczycieli-polonistów Żytomierszczyzny  Mirosława Starowierow podkreśliła, że taka akcja była przeprowadzona na bardzo wysokim poziomie dzięki wieloletniej pracy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, której efekty można dostrzec już dzisiaj. Prezes dodała, że uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-niedzielnej im. I.J. Paderewskiego przy ŻOZPU czytają bardzo dobrze i to świadczy o ich pracy nad sobą oraz udzielanej pomocy przez nauczycieli języka polskiego.

Dzięki akcji czytania wszyscy uczestnicy, którzy przynieśli 8 września swój egzemplarz powieści, otrzymali pamiątkowy stempel.

Warto podkreślić, że czytanie odbyło się w oddziałach Żytomierskiego Obwodowego ZPU: w Korosteńskim Związku Polaków na Ukrainie, Stowarzyszeniu im. A. Mickiewicza w Nowograd -Wołyńskim, Olewskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie oraz Związku Polaków im. Władysława Reymonta w Choroszewie.

Zachęcamy do czytania polskiej literatury razem z nami przez cały rok!

Wiktoria Zubarewa

DSC_5175

DSC_5144 DSC_5152 DSC_5160 DSC_5164 DSC_5180 DSC_5183 DSC_5184 DSC_5188 DSC_5194 DSC_5205 DSC_5208 IMG_3929

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.