ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

DSC_0014W dn. 24-27 września 2014 r. w Gliwicach, na Górnym Śląsku w Polsce, odbyły się Polonijne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn.

Przy wsparciu Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie w Mistrzostwach wzięły udział dwie drużyny z Ukrainy – „Wiktoria” (m. Żytomierz) i „Polonia” (uczestnicy z obwodów Chmielnickiego i Żytomierskiego). „Wiktoria” pokonała „Polonię” Austrii i zdobyła trzecie miejsce. Gratulujemy naszych dziewczyn i życzymy sukcesu i inspiracji w następnych rywalizacjach!
Polonijne Mistrzowstwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn rozgrywane są od 2008 roku co dwa lata. Jej gospodarzami byli w 2008 roku i 2010 miasto Łowicz, a w 2012 – Andrychów, natychmiast tego razu ta polonijna impreza zawitała na Śląsk do gościnnych Gliwic. Mistrzostwa te mają na celu nie tylko wyłonienie najlepszej drużyny męskiej i żeńskiej w rozgrywkach w piłce siatkowej, ale również popularyzację tej dyscypliny sportu w środowiskach polonijnych, integrację Polonia z całego świata i wzmacnienie jej więzi z ojczyzną.
Mistrzostwa organizowane są przez Fundację Semper Polonia i Miasto Gliwice przy współpracy ze Stowarzyzeniem Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria na czele z prezesem Andzejem Kempą, który sprawnie przeprowadził te Mistrzostwa i kibicował na hali razem z widzami. Mistrzowstwa zostały objęte patronatem honorowym przez Pana EPP Jerzego Buzka, zostały objęte patronatem medialnym TVP Polonia, TV Silesia, Polonię Sport, LinkToPoland, Radio CR94.4, Radio Silesia przy współpracy partnerskiej Fundacji Polska Siatkówka oraz są organizowane przy wsparciu przez Firmę Kar-Tel.JASNA31, SIKRET, Rady osiedła Trynek, Europejskiego Stowarzyszenie – SILESIA i Komandorii Zagłębiowskiej. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.
Składamy serdeczne podziękowania na ręce organizatorów i wszystkich, którzy sprzyjają integracji Polonii i promują rozwój tej dyscypliny sportu. I w szczególności chcemy podziękować pana Andrzeja Kempę za jego wysiłek i starania.

Jana Laskowska

DSC_0380

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.