ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

4Członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie oraz stypendysty Fundacji Jana Pawła II przy pomniku Jana Pawła II, obok Katedry kijowsko-żytomierskiej diecezji (Plac Zamkowy, 2) upamiętnili jednego z największych Polaków w historii.

Wspólną modlitwę poprowadził ks. Wiktor Prychodko z katedry pw. św. Zofii kijowsko – żytomierskiej diecezji. Polacy zaśpiewali „Barkę”, złożyli biało-czerwone kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd Ojcu Świętemu.

Wspólną modlitwę poprowadził ks. Wiktor Prychodko z katedry pw. św. Zofii kijowsko – żytomierskiej diecezji. Polacy zaśpiewali „Barkę”, zapalili znicze i oddali hołd Ojcu Świętemu.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Wybrany na papieża został podczas konklawe 16 października 1978 roku. Został 264. Papieżem w dziejach. Był pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra, pierwszym papieżem spoza Włoch i pierwszym papieżem Słowianinem. Funkcję papieża obrał po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Kardynał Wojtyła przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika.

W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.

„Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża był niemałym ciosem dla bloku sowieckiego, który od wielu dziesięcioleci bezskutecznie próbował wykorzenić wiarę. Za Jego sprawą naród odzyskiwał tożsamość i godność. ”,  – zaznaczyła Wiktoria Laskowska -Szczur.

Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Ukrainy przybył w 2001 r., trasa jego pielgrzymki wiodła przez kijowsko-żytomierską diecezję.

Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, natomiast kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie.

Żytomierzanie uczcili pamięć Papieża.  Pomnik Św. Jana Pawła II w Żytomierzu postawiony w 2011 r. z okazji 10.rocznicy wizyty papieża na Ukrainę. W 2016 r. na wniosek Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie jedna z ulic Żytomierza otrzymała imię świętego papieża Jana Pawła II.

 Żytomierz, Wiktoria Laskowska-Szczur

www.zozpu.org

0 1 2 3 4 5 IMG_2254 IMG_2255 IMG_2260 IMG_2261 IMG_2266 IMG_2267 IMG_2272

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.