ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

DSC_3392Dnia 5 marca w Katedrze  św. Zofii w Żytomierzu odbyła się uroczystość poświęcona Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowana przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków i Kapelanię Polską na Żytomierszczyźnie oraz Informacjno-Oświatowe Centrum KUL w Żytomierzu .

Akademię poprzedziła uroczysta Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych celebrowana przez kapelana Polaków Żytomierszczyzny ks. Jarosław Giżycki TChr.  Jak ważna była ta uroczystość, pokazała młodzież Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków w Ukrainie.

Uroczystość, którą poprowadziła p. Anastasia Chernij  rozpoczęła się od przywitania szanownych gości :  ks. Jarosława Giżyckiego, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków p. Wiktorię Laskowską-Szczur. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele społeczności szkolnej, nauczyciele, uczniowie i rodzice, dziadkowie i babcie, a także przedstawiciele lokalnych mediów.

Pierwszego marca obchodziliśmy Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy w latach 1944-1963 nie pogodzili się z okupacją niemiecką ani radziecką oraz wprowadzanym systemem komunistycznym w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Mordowani byli zarówno przez okupantów jak również przez podległe Związkowi Sowieckiemu służby polskiego komunistycznego aparatu represji.

Akademia przygotowana została  według scenariusza pana Roberta Stepaniuka, nauczyciela historii z ORPEG. Wszyscy, którzy brali udział w tej uroczystości uczcili wspólnie pamięć polskich bohaterów podziemia antykomunistycznego. Na wprowadzenie do akademii pan Robert Stepaniuk wystąpił z prezentacją na temat Żołnierzy Wyklętych, opowiadając o tym skąd wziął się Narodowy Dzień Pamięci obchodzony 1 marca, kim byli Żołnierze Wyklęci, ilu ich było, jak długo trwał opór żołnierzy podziemia niepodległościowego i jaką ofiarę ponieśli Żołnierze Wyklęci, a także o słynnym Żołnierzu Wyklętym płk Franciszku Niepokólczyckim, który urodził się w  Żytomierzu w 27 października 1900 r. Franciszek Niepokólczycki — pułkownik saperów Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i powojennego podziemia antykomunistycznego, prezes WiN, więzień polityczny w okresie stalinowskim, kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł w Warszawie 11 czerwca 1974 r., do końca życia był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa.

Po prezentacji, goście zostali zaproszeni do obejrzenia najważniejszego momentu uroczystości , czyli części artystycznej, w której oprócz fragmentów utworów Artura Oppmana „Pięciu poległych”, Leszka Andrzeja Mroczkowskiego „Ostatni list do Matki”, i  poezji nie zabrakło pieśni patriotycznych tj., „Andrzej Kołakowski  „Epitafium dla Majora Ognia”, „Wiernie iść” wykonanych przez Polski Wokalny Zespół „Dzwoneczki” (kier. Zasłużeni dla Kultury Polskiej Jadwiga i Bogdan Poliszczukowie) i uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio-niedzielnej, a także członków Polskiego Teatru Lalek „Modernpol” funkcjonujących przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie (kier. Wiktoria Zubarewa – nauczycielka języka polskiego). Młodzież  zachwyciła wszystkich zgromadzonych na uroczystości swoją postawą patriotyzmu, do tego stopnia , że niektórym z nich ze wzruszenia pociekły łzy.

 

Robert Stepaniuk

Nauczyciel historii skierowany przez ORPEG

DSC_3349 DSC_3353 DSC_3356 DSC_3365 DSC_3392 DSC_3396 DSC00012 DSC00014

 

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.