ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

DSC06404Wyróżnieniem „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” stacja w 2020 roku uhonorowała bohaterów czasu pandemii, Polaków, którzy w tym trudnym okresie nieśli pomoc potrzebującym, dając wyraz swej niezwykłej solidarności.

TVP Polonia przyznała swą nagrodę „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” już po raz 26. W związku z tym, że edycja tego prestiżowego wyróżnienia tym razem przypadła na wyjątkowy czas pandemii koronawirusa, została połączona z akcją „Wielkie Serca Polaków”. Kapituła Nagrody wyróżniła zaś tych, którzy w tych trudnych czasach zatroszczyli się o innych, wspierając ich materialnie, fizycznie bądź duchowo. Zamknięci w domach, otworzyli swoje serca, niosąc bezinteresowną pomoc.

unnamedW walkę z pandemią włączyło się wiele organizacji polonijnych, duszpasterstwa, harcerze i uczniowie polskich szkół, łącznie około 300 podmiotów.

Laureatami nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” w 2020 roku zostali: Stowarzyszenie Pomost-Passerelle, Korpus Kadetów Zakonu Maltańskiego w Wielkiej Brytanii oraz Judyta Braun, Monika Alayón, Polonijne Koło Lekarzy w Berdiańsku, Polskie Świeckie Misjonarki z Peru, Polacy Pomagają, Grażyna Orłowska-Sondej i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.

2Uroczyste wręczenie nagród zostało pokazane na antenie TVP Polonia 27 grudnia ubiegłego roku. Gala odbyła się nie jak zazwyczaj na Zamku Królewskim w Warszawie, lecz studiu telewizyjnym. Laureaci nagrody wzięli w niej udział za pośrednictwem połączeń Skype’a.

Uroczystość przebiegła w atmosferze świątecznego kolędowania. Wydarzenie uświetnił występ Ani Rusowicz z zaproszonymi gośćmi: Renatą Przemyk, Andrzejem i Jackiem Zielińskimi (Skaldowie), Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy), Staszkiem Karpielem-Bułecką i Anną Brachaczek, którzy wykonali pełne bigbitowego brzmienia, autorskie pastorałki.

Na Żytomierszczyźnie mieszka najwięcej Polaków żyjących na Ukrainie. Panująca pandemia boleśnie dotknęła wszystkich, a zwłaszcza osoby starsze, samotne, które nie opuszczają domów. Z prośbą o pomoc zwróciła się do rodaków Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Na apel odpowiedziały ekipa Fundacji Studia Wschód z redaktor Grażyna Orłowską-Sondej, wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, Rajd Katyński, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Fundusz Górnośląski.

Ludzie byli wtedy przerażeni, nie potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji. Nie wychodzili z domów, nie mieli nawet maseczek. Pomoc, która trafiła do Żytomierza na początku pandemii, została przekazana najstarszym mieszkańcom ziemi żytomierskiej. Dary przywiezione przez ekipę TVP Polonia dotarły do kilkunastu miasteczek i wsi, wszędzie tam, gdzie na co dzień ludzie żyją w biedzie. Paczki żywnościowe otrzymali też nauczyciele i uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego. Polacy dziękowali za wielkie serce rodaków z kraju.

Z PolskaJak zaznaczyła Grażyna Orłowska-Sondej, więź i solidarność z Polakami na Kresach jest ważna, a TVP Polonia od wielu lat łączy pokolenia i Polaków. „Kto ma polskie serce, to znajdzie polskie serca tam, gdziekolwiek by one biły. Zawsze spieszymy na pomoc rodakom i tradycyjnie odwiedzimy naszych przyjaciół” – powiedziała.

Nagroda „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” przyznana Wiktorii Laskowskiej-Szczur jest zdaniem laureatki nagrodą dla wszystkich osób i instytucji, które odpowiedziały na apel o pomoc. Podziękowania należą się Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, wolontariuszom akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i Grażynie Orłowskiej-Sondej, którzy w tym trudnym czasie pandemii okazali wsparcie i solidarność.

https://polonia.tvp.pl/51525075/zytomierski-obwodowy-zwiazek-polakow-na-ukrainie

Informacja

Nagroda „Za zasługi dla Polski i Polaków na Świecie” jest przyznawana przez Polską Telewizję Publiczną TVP Polonia od 1995 roku. Jej laureatami są ludzie zasłużeni dla kultury, sztuki, edukacji i sportu, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozsławienia Polski i Polaków na całym świecie.

Symbolem nagrody jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina, zaprojektowana przez Dorotę Banasik.

Tatiana Petrowska

 

 

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.